― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje mieszkaniowePomysły studentów na centralny plac osiedla Europejskiego (ponad 30 wizualizacji!)

Pomysły studentów na centralny plac osiedla Europejskiego (ponad 30 wizualizacji!)

― REKLAMA ―spot_img

Konkurs na zagospodarowanie placu centralnego Osiedla Europejskiego rozstrzygnięty. To blisko 3 ha terenów wspólnych na największej inwestycji firmy Budnex w województwie lubuskim. Zwycięska praca i wyróżnione projekty staną się teraz inspiracją do stworzenia projektu wykonawczego.

W marcu tego roku firma Budnex ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu centralnego Osiedla Europejskiego. Do współpracy przy jego przeprowadzeniu deweloper zaprosił Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Na konkurs wpłynęło 46 prac, spośród których wyłoniony został zwycięski projekt. Jego autorkami są Karolina Krakowska i Karolina Sawala.

– Ogromnie cieszy nas profesjonalizm i wysoki poziom prac złożonych przez studentów poznańskiej uczelni. Zwycięski projekt wyróżniał się organicznym charakterem zieleni i posadzek. Zawierał też wiele elementów, kluczowych dla nas jako inwestora, w tym stworzenie maksymalnej liczby miejsc spotkań mieszkańców czy bogactwo nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej. Prócz nagrodzenia trzech pierwszych miejsc postanowiliśmy uhonorować jeszcze inne wyróżniające się projekty – mówi Krzysztof Nuckowski, prezes firmy Budnex.

– Wszystkie wyróżnione prace staną się teraz inspiracją do przygotowania projektu wykonawczego zagospodarowania Placu Centralnego. Chcemy wybrać z nich to co najlepsze, tak by każdy z mieszkańców budowanego osiedla znalazł tutaj miejsce dla siebie – dodaje Nuckowski.

Na drugim i trzecim miejscu odpowiednio uplasowały się prace Kamila Kowala i Jakuba Pięty oraz Natalii Junak i Adrianny Kościeszy. Ponadto Jury konkursu wyróżniło dwie spośród złożonych prac oraz przyznało trzy wyróżnienia honorowe. Jak podkreśla deweloper prace nad stworzeniem projektu realizacyjnego już się rozpoczęły.

– Koncepcje złożone przez studentów w ciekawy sposób pokazują nam jak można zaaranżować tą wspólną przestrzeń. Cieszymy się, że przez takie konkursy możemy wspierać ich kreatywność. Zleciliśmy już wykonanie pierwszych prac branżystom, aby jak najszybciej stworzyć projekt realizacyjny. W pierwszym etapie powstanie aleja od Placu Centralnego do ul. Londyńskiej – mówi Monika Golec, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Budnex.

Inwestor zwraca jednak uwagę na to, że projekt realizacyjny zakładać będzie wykonanie tylko nieuciążliwych dla mieszkańców funkcji, a co za tym idzie zaproponowane przez studentów w okolicach placu centralnego boisko do koszykówki czy wybieg dla psów nie są brane pod uwagę.

Na podstawie złożonych w konkursie prac już dziś wiadomo, że projekt wykonawczy powinien wnieść jak najwięcej zieleni na realizowane osiedle oraz uwzględniać budowę stacji rowerowej ze stojakami na jednoślady, place zabaw, zieleniec umożliwiający organizację pikniku, siłownię na świeżym powietrzu czy miejsca do gry np. w ping-ponga. Nie zabraknie też fontanny czy sceny, która może być miejscem organizacji lokalnych eventów. Całość powinna być dopełniona ścieżkami rowerowymi, oraz szlakami pieszymi, które stanowić będą komunikację tej zielonej części osiedla. Zwieńczeniem projektu wykonawczego będzie zaprojektowanie alei z drzewami iglastymi i liściastymi oraz dopełnienie jej zielenią niską – wieloletnią i sezonową.

Osiedle Europejskie, to jeden z największych projektów mieszkaniowych realizowanych aktualnie w województwie lubuskim. Powstaje już od 15 lat. Do tej pory wybudowano 14 budynków wielorodzinnych i kilkadziesiąt domów jednorodzinnych. Kolejne 4 budynki wielorodzinne są aktualnie w budowie. Docelowo w tym miejscu będzie mogło zamieszkać przeszło 15 tys. osób. Projektowany Plac Unii Europejskiej będzie centralnym, zielonym punktem osiedla. Jego realizacja będzie prowadzona etapami, wraz z postępem prac budowlanych na inwestycji. Przewidziane w projekcie zielone aleje mają w naturalny sposób prowadzić do rezerwatu Gorzowskie Murawy, z którym sąsiaduje osiedle.

1 miejsce – Karolina Krakowska, Karolina Sawala:

2 miejsce – Kamila Kowal, Jakub Pięta:

3 miejsce – Natalia Junak, Adrianna Kościesza:

Wyróżnienie – Agnieszka Grygier, Przemysław Hemmerling:

Inne propozycje:

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x