Wycinka drzew pod budowę hali widowisko-sportowej ruszyła w styczniu 2021 roku. Akt erekcyjny wmurowany został w połowie maja ubiegłego roku. Jak wygląda plac budowy w czerwcu 2022 roku? Postanowiliśmy sprawdzić. Spacerowaliśmy po budowanej hali! To co zobaczyliśmy, możecie zobaczyć również Wy na naszych zdjęciach!
Czas, w którym przyszło wreszcie budować długo wyczekiwaną, naprawdę sporą halę widowiskowo-sportową nie nie należy do najłatwiejszych. Najpierw pandemia, która utrudniała pracę, później wojna w Ukrainie i zawirowania na rynku materiałów budowlanych sprawiają, że termin oddania inwestycji musi się przedłużać, a i sam koszt budowy będzie mocno się różnił od zakładanego. To jednak głównie problem po stronie wykonawcy firmy – Budimex S.A., która robi co może, aby inwestycję ukończyć.
– Pierwszy termin oddania hali, jaki ustaliliśmy podczas podpisywania umowy wskazywał zakończenie prac na 4 stycznia 2023 roku. Pandemia pokrzyżowała nam sporo planów. Mieliśmy na budowie zachorowania i praca wiele razy była wstrzymywana. Negocjowaliśmy z inwestorem i termin został przeniesiony o dwa miesiące. Obecnie ponownie rozmawiamy z inwestorem ze względu na wojnę w Ukrainie. W tej chwili na budowie nie ma już ani jednego pracownika z Ukrainy. Większość wróciła do ojczyzny i walczy w obronie kraju. Na placu budowy mamy teraz firmę z Azerbejdżanu z pracownikami z Gruzji. Pracują też pracownicy z Mołdawii. Ekipa uzupełniana jest pracownikami z Polski – tłumaczy nam kierownik budowy Wojciech Rachmil z firmy Budimex S.A.
– Ogromny problem jest również z cenami materiałów budowlanych. Ściągamy na plac budowy wszystko co się da. Jednak wszystkiego z wyprzedzeniem nie da się zamówić. Nie zamówimy dziś koszy, wyposażenia obiektu, bo nawet nie ma gdzie tego postawić. Ostatnio przyjechało z dużym wyprzedzeniem 25 ciężarówek z wełną mineralną na dach. Ceny galopują w tempie 10 procent w skali miesiąca. Kiedy pytamy o materiały, to dostajemy ceny ważne przez 2-3 dni – dodaje Rachmil.
Ciekawe informacje o hali widowiskowo-sportowej
Obiekt będzie miał dwie sale. Główną i treningową. Ta druga będzie mieć identyczne parametry techniczne, jak sala główna. Idea jest taka, żeby grupa sportowców rozgrzewała się w takich samych warunkach, jak będzie grała na głównym boisku, dlatego w sali treningowej będzie taka sama posadzka sportowa z dopuszczeniami fibowskimi, czy takie same kosze z certyfikatami. Sala treningowa będzie usytuowana około 1,5 metra wyżej od sali głównej.
Obie sale będzie można od siebie odgrodzić ścianką mobilną i wtedy na obu salach będą mogły odbywać się równolegle dwie różne imprezy. W miejscu ścianki mobilnej zaplanowane jest również miejsce sceniczne o wysokości 12 metrów i rozpiętości 26 metrów. Posadzka w tym miejscu jest odpowiednio wzmocniona i umożliwia wjazd do hali samochodu ciężarowego, który przywiezie scenę i całą infrastrukturę związaną z daną imprezą.
Od strony basenów Słowianki zlokalizowany jest wjazd dla autokarów z drużynami, które będą wjeżdżały poziom niżej na specjalny wewnątrz parking w obiekcie. Wzorem dużych stadionów piłkarskich zawodnicy z autokaru wysiądą więc bez kontaktu z kibicami i suchą stopą podczas opadów atmosferycznych wejdą bezpośrednio do szatni. W tej części zaplanowano także miejsca dla samochodów osobowych obsługi i zaproszonych gości. Stacjonować podczas imprez będzie tu także karetka pogotowia.
W hali znajdować się będzie sześć przestronnych szatni (cztery przy głównym boisku i dwie w strefie boiska treningowego). Każda wyposażona w prysznice i toalety. Wszystko zaplanowano w taki sposób, aby bez problemu można był organizować turnieje dla czterech, a nawet sześciu zespołów jednocześnie przebywających w obiekcie. Zawodnicy dwóch przeciwnych drużyn wybiegać będą na boisku po dwóch stronach hali.
Stojąc na przyszłym głównym boisku widać już zarys trybun. Najszybciej powstaną te od strony parku Słowiańskiego. Wykonawca na miejscu budowy sam dokonuje prefabrykacji wielu elementów trybun, które wcześniej można było zamówić gotowe u zewnętrznych firm. Dziś nikt nie chce się tej pracy podjąć. To wydłuża wszystkie prace. We wrześniu planowane jest ułożenie ogromnych, bo o szerokości 65 metrów belek stalowych dachu. Będzie to w największy taki dach bez dodatkowych wsporników w mieście.
Główne wejście do hali zlokalizowane będzie od strony parku i byłych poligonów. Przed wejściem znajdować się będzie plac, na którym będą mogły odbywać się różne imprezy. Stanąć mają tu też kosze do koszykówki dla dzieci. Obok znajdować będzie się parking leśny dla samochodów, którego budowa już się rozpoczęła. W tej części wybudowany zostanie również bulodrom, czyli boisko do gry w pétanque. Wcześniej boisko do gry bulami zlokalizowane było bliżej lodowiska i zostało rozebrane przy okazji rozbudowy parkingu w tamtej okolicy.
Więcej o tym co znajdzie się w budynku hali widowiskowo-sportowej przeczytasz w naszym wcześniejszym tekście – Lataliśmy nad budowaną halą sportowo-widowiskową! (wideo i zdjęcia) i wielu innych. Budowę obiektu śledzimy od samego początku.
Więcej o budowanej hali przeczytasz także tutaj:
– Hala sportowo-widowiskowa gotowa w blisko 60 procentach! Jest też dofinansowanie! (zdjęcia)
– Hala sportowo-widowiskowa z poślizgiem. Postęp prac jednak widać! (zdjęcia)
– Budowa hali widziana z lotu drona (wideo)
– Grudniowy raport z budowy hali: Nawet śnieg nie przeszkadzał! (zdjęcia)
– Mury nowej hali sportowej widać już z ulicy Słowiańskiej! (zdjęcia)
– Budowa hali sportowo-widowiskowej: Fundamenty zostały wylane! (zdjęcia)
– Za nami kolejny miesiąc budowy hali sportowo-widowiskowej! (zdjęcia)
– Na budowę hali widowisko-sportowej zerkamy od innej strony i w ciągu dnia pracy (zdjęcia)
– Mija miesiąc i jesteśmy znów na terenie budowy hali widowiskowo-sportowej (zdjęcia)
– Zaglądamy na teren budowy hali sportowej. Trwa wylewanie fundamentów! (zdjęcia)
– Wmurowano akt erekcyjny! Budowa hali sportowo-widowiskowej ruszyła!
Zdjęcia: