Miasto zbuduje Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Inwestycja będzie kosztowała ponad 6 mln złotych, ale na wniosek miasta ponad połowę da na ten cel Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W czwartek prezydent Jacek Wójcicki podpisał w tej sprawie umowę z wojewodą lubuskim Markiem Cebulą.
– Centrum ma powstać na działce przy ul. Osadniczej. Posiadamy już gotową dokumentację projektową wraz z odpowiednimi zgodami oraz pozwoleniem na budowę. Umowa z wojewodą lubuskim daje nam gwarancje realizacji tej inwestycji – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
Całkowita powierzchnia Centrum wyniesie 528,85 mkw. Na terenie działki znajdzie się nie tylko budynek, ale również parking, teren rekreacyjny oraz zadaszony taras.
Budynek Centrum podzielony będzie na trzy strefy – całodobową (z 4 jednoosobowymi pokojami z łazienkami, pokojem do ćwiczeń, pomieszczeniami porządkowymi); dzienną (z miejscem do wypoczynku, wspólnego jedzenia i przygotowywania posiłków czy aktywnego spędzania czasu) oraz administracyjno-biurową (z pokojem medycznym, pokojem fizjoterapeuty i psychologa).
Koszt budowy Centrum jest szacowany na 6,3 mln zł. Środki z Ministerstwa wyniosą blisko 3,5 mln zł, wkład miasta to 2,8 mln złotych.
– Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego to element naszej społecznej strategii dla Gorzowa. Ma na celu poprawę jakości życia dorosłym osobom z niepełnosprawnościami, z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu, zapewnienie usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla potrzebujących – mówił prezydent Wójcicki przed podpisaniem umowy.
Zgodnie z zapisami programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, z usług organizowanych w Centrum mogą skorzystać wyłącznie osoby dorosłe z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymają decyzję administracyjną o przyznaniu usługi pobytu w Centrum. Decyzja wydawana będzie na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, poprzedzona pisemnymi ustaleniami pomiędzy podmiotem prowadzącym Centrum a osobą ubiegająca się o pobyt w Centrum lub jej przedstawicielem ustawowym (tzw. kontrakt mieszkaniowy).
W Centrum powstanie 20 miejsc dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, w tym w ramach pobytu dziennego 16 miejsc, natomiast w ramach pobytu całodobowego cztery miejsca.