spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieW Gorzowie mają powstać kolejne parki kieszonkowe. Najszybciej przy Pocztowej. Gdzie będą...

W Gorzowie mają powstać kolejne parki kieszonkowe. Najszybciej przy Pocztowej. Gdzie będą zlokalizowane kolejne?

spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Od wielu lat mieszkańcy sprzeciwiali się wszechobecnej betonozie i wypychaniu z centrum miasta zieleni. W pewnym momencie wreszcie te protesty i popełnione błędy dostrzegli też miejscy urzędnicy. Szkoda, że tak późno, bo teraz trzeba wydawać miliony, aby naprawiać, to co mogło być zrobione przy okazji prowadzonych wcześniej inwestycji. Już dziś gołym okiem widać widać poprawę. Na Starym Rynku posadzono drzewa bezpośrednio w glebie, powstały nowe zielone miejsca tam gdzie wcześniej była kostka betonowa, zazieleniły się również miejskie przystanki. W mieście powstały też pierwsze parki kieszonkowe na os. Słonecznym i w centrum przy skrzyżowaniu ul. Chrobrego z Wybickiego. Tych ostatnich ma być dużo więcej. Gdzie powstaną?

Czym są parki kieszonkowe?

Szukając definicji parku kieszonkowego, słusznie należy iść tropem np. kieszonkowych wydawnictw czy innych zminiaturyzowanych przedmiotów, które choć mniejsze i mieszczą się do kieszeni, to jednak zachowują wszystkie istotne elementy dużego odpowiednika.

Park kieszonkowy i jego definicja nie występują w polskich przepisach, co nie przeszkadza, że ostatnio są to bardzo popularne przedsięwzięcia, szczególnie w dużych miastach. Kiedy mamy do czynienia z parkiem kieszonkowym, czyli miniparkiem?

Park kieszonkowy to po prostu park o niewielkiej powierzchni. Jaka ona ma być, tego nie podają przepisy, ale najczęściej jest to 300-1.000 mkw. Zagraniczne źródła mówią, że park kieszonkowy może być zieleńcem nawet do 5 tys. mkw, ale przy takim rozmiarze ma on już niewiele wspólnego z określeniem „niewielki”. Parki kieszonkowe są publicznymi terenami zielonymi między budynkami w centrach miast lub na osiedlach, z elementami małej architektury, przeznaczonymi do rekreacji i wypoczynku.

Gdzie są i gdzie powstaną parki kieszonkowe w Gorzowie?

Pierwszy w Gorzowie park kieszonkowy został założony w październiku 2021 roku na osiedlu Słonecznym przy skrzyżowaniu ul. Słonecznej i pl. Słonecznego. Kolejny tuż obok byłego kina Słońce przy skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Łokietka.

W tym roku ma powstać kolejny park kieszonkowy. Tym razem przy ul. Pocztowej. Na tym jednak nie koniec, bo Miasto star się o pozyskanie środków unijnych na dziesięć kolejnych takich miejsc w Gorzowie. Miałby powstać one przy ulicach: Przemysłowej/Woskowej, Towarowej, Śląskiej, Hejmanowskiej, Walczaka/Piłsudskiego, Matejki, Piłsudskiego, Okólnej, Myśliborskiej i Spokojnej.

Zieleni ma być również więcej w miejskich przedszkolach gdzie powstaną mikrołąki.

W temacie:
Domy i stołówki dla ptaków i owadów na skwerach
Nowe drzewa bezpośrednio w gruncie już na Starym Rynku (zdjęcia)
Zieleń już przy części przystanków. Drzewa w ziemi na Starym Rynku (zdjęcia)
Najpierw betonowali. Teraz wprowadzają zieleń! (zdjęcia, wizualizacje)
Domy i stołówki dla ptaków i owadów na skwerach
Park kieszonkowy koło Słońca wreszcie z nasadzeniami

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x