W dniach od środy do piątku tj. 20-22 maja 2026 roku pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdów autobusem zasilanym wodorem, 12-metrowym, niskopodłogowym marki Mercedes eCitaro Fuell Cell, który jest testowany na ulicach Gorzowa.
Autobus pojawi się na następujących liniach:
W dniu 20.05.2026 na liniach nr 124 i 126 (Cały dzień)
W dniu 21.05.2026 na liniach 124 i 126 (Cały dzień)
W dniu 22.05.2026 na liniach 103, 104, 106, 130 i 132 (Cały dzień w wybranych kursach)
Autobus ma 12 metrów długości, jest niskopodłogowy, klimatyzowany i może w nim jednocześnie podróżować 68 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących. Jak informuje producent, zeroemisyjny autobus e-Citaro Fuel-Cell jest wyposażony w największą baterię trakcyjną spośród wszystkich autobusów wodorowych dostępnych obecnie na rynku, o pojemności do 300 kWh. Dodatkowo, mieści w zbiorniku do 25 kg wodoru, a na jednym tankowaniu może przejechać minimum 400 km. Ponadto autobus odzyskuje energię z hamowania, a zamiast bocznych lusterek posiada system kamer.
Wodorowy Mercedes e-Citaro Fuel-Cell był wcześniej testowany m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Lublinie.
Autobus otrzymał numer taborowy 699.
UWAGA
Pojazd nie jest wyposażony w kasowniki biletów papierowych oraz nie posiada biletomatu. Pasażerowie korzystający z biletów, powinni dokonać skanowania kodów QR umieszczonych w pojeździe w celu skasowania biletu elektronicznego w aplikacji.

Tankowanie autobusu zasilanego wodorem odbywa się we współpracy z firmą Orlen. O budowie stacji tankowania wodoru pisaliśmy na łamach Gorzów News wielokrotnie – tutaj ostatni raz – Budowa stacji ładowania wodoru na ostatniej prostej. Zerkamy na plac budowy (zdjęcia)























