spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

Uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieUważajcie dziś i w nocy na burze i silne powiewy wiatru. Dla...

Uważajcie dziś i w nocy na burze i silne powiewy wiatru. Dla Gorzowa wydano 1 stopień zagrożenia

spot_img
spot_img
spot_img

Dziś Polska znajdzie się na południowy wschód od rozległego niżu znad rejonu Wysp Owczych, w strefie silnego przepływu powietrza w wyższych partiach troposfery. Od strony Niemiec stopniowo będzie nasuwał się pofalowany front atmosferyczny oddzielający napływające z południa chwiejne i gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego od znacznie chłodniejszego powietrza polarnego morskiego. Taka sytuacja będzie sprzyjała powstawaniu dobrze zorganizowanych i mocno rozwiniętych układów burzowych takich jak superkomórki i mezoskalowe układy konwekcyjne.

Początkowo rozwój głębokiej konwekcji może być mocno ograniczony (inwersja hamująca, znaczny niedosyt wilgoci), jednak po godz. 15 na zachodzie kraju powinien nastąpić szybki rozwój burz. Burze będą przemieszczać się na północny wschód. W superkomórkach burzowych prognozowane są opady dużego gradu, bardzo silny wiatr i ulewne opady deszczu. W układzie MCS, który w godzinach wieczornych ma wejść do naszego kraju od strony Czech i Niemiec, głównym zagrożeniem będą bardzo silne (punktowo niszczące) porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Nie wyklucza się rozwoju 1-2 układów bow echo. W związku z dość dużą dynamiką przepływu powietrza w dolnej troposferze późnym popołudniem lub wieczorem może dojść do rozwoju 2-3 tornad. Burze będą aktywne przez całą noc z środy na czwartek, a ich główna aktywność powinna skoncentrować się w pasie od Śląska przez centrum kraju po Warmię i Mazury.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części zachodniej, środkowej i północnej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia dużego gradu.

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, zachodniej i środkowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu, nawalnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

    W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
    – opady gradu o średnicy do ok. 4-5 cm,
    – bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru o prędkości do ok. 110-120 km/h, zwłaszcza w obrębie linii szkwału / bow echo,
    – ulewne i nawalne opady deszczu (do ok. 50 mm/h),
    – ponadto istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia 2-3 trąb powietrznych.

    spot_imgspot_img
    spot_imgspot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_imgspot_img
    spot_imgspot_img
    0 0 głosów
    Ocena artykułu
    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Najstarsze
    Najnowsza Najczęściej głosowano
    Informacje zwrotne w treści
    Wyświetl wszystkie komentarze
    0
    Zostaw komentarz!x