Do ogłoszonego w marcu przetargu przez spółkę Gorzowskie Inwestycje Miejskie na wyłonienie wykonawcy dla zadania „Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.”. zgłosiły się dwie firmy. Zadanie podzielono na dwie części. W skład pierwszego weszło wykonanie przebudowy części torowiska w ul. Pomorskiej. Natomiast w ramach drugiego zadania należy wykonać projekt dla nowego torowiska wzdłuż ul. Jancarza i dworca przesiadkowego. Dużo bliżej jest do wyłonienia wykonawcy dla zadania drugiego, bo tutaj oferta mieści się planowanym budżecie. W części pierwszej kwota stanowczo jest już wyższa od planowanej.
Oferta dla zadania – Opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska przy ul. Pomorskiej od Zamenhofa do Ronda Solidarności oraz przebudowy podstacji przy ul. Czereśniowej, ul. Składowej, ul. Kostrzyńskiej:
CONE AMG sp. z o.o.
ul. Zasobna 49 lok. 9
04-862 Warszawa
Kwota: 999.990,00 PLN
Kwota zaplanowana przez zamawiającego: 396.100,00 PLN
Oferta dla zadania – Opracowanie dokumentacji projektowej budowy torowiska w ul. Jancarza i przebudowa torowiska w ul. Sikorskiego:
Progreg Sp. z o.o.
ul. Dekarzy 7 C
30-414 Kraków
Kwota: 1.888.050,00 PLN
Kwota zaplanowana przez zamawiającego: 1.995.400,00 PLN
Budowa torowiska w ul. Jancarza i przebudowa torowiska w ul. Sikorskiego
Przedmiotem zamierzenia jest budowa połączenia torowego od końcowego odcinka w ul. Dworcowej przez budowę dwutorowego torowiska w ciągu ul. Jancarza od ul. Sikorskiego do ul. Dworcową. Lokalizacja nowych przystanków tramwajowych przy dworcu PKP wraz z wydzieleniem dodatkowego (trzeciego toru) w celu umożliwiania uruchomienia linii dla tramwajów dwusytemowych z budową dworca autobusowego.


Przystanki autobusowe w pobliżu skrzyżowania ul. Jancarza z ul. Sikorskiego
Przewiduje się wykonanie wspólnego przystanku autobusowego wraz z tramwajowym na ul. Jancarza przy skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego (w kierunku pętli Wieprzyce). Natomiast w kierunku przeciwnym, przewiduje się możliwość wykonania zatoki autobusowej przed skrzyżowaniem ul. Jancarza z ul. Sikorskiego – z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz płynność ruchu jest to wariant zalecany.
Jako rozwiązanie alternatywne dopuszcza się wykonanie przystanków autobusowych na jezdni ul. Jancarza w miejscu szerokości jezdni 8,0m przed skrzyżowaniem z ul. Sikorskiego. Jednak wariant ten może bezpośrednio wpływać na przepustowość jezdni ul. Jancarza z uwagi na tymczasowe zatrzymywanie się autobusów komunikacji miejskiej.
Torowisko tramwajowe
Torowisko tramwajowe zaprojektowano jako dwutorowe, dwukierunkowe na odcinku ul. Jancarza. Łączna długość nowej i przebudowanej linii torowej 1.679 mb, długość budowy toru w osi 650 mb.
Torowisko wykonane będzie z szyn Ri60N (60R2) z wklejonymi w komory łubkowe profilami gumowymi na podlewie ciągłym z żywic poliuretanowych. Szyny osadzone będą na betonowych płytach torowych. Przedmiotowe płyty z uwagi na sąsiedztwo zabudowy mieszkalnej oraz konieczność zapewnienia tłumienia drgań i hałasu należy montować przy zastosowaniu izolacji za pomocą mat wibroizolacyjnych. Należy dążyć do ujednolicenia nawierzchni płyt z nawierzchnią zastosowaną na innych odcinkach torowiska (np. wzdłuż ul. Sikorskiego i Dworcowej).
Perony przystankowe pojedyncze o podstawowej długości 25 m. Projektuje się szerokość peronów tramwajowych równą 3,5m. Krawędzie peronu przewidziano o wysokości 22 cm ponad główkę szyny oraz w odległości 1,25 m od osi toru.
Z uwagi na planowaną zabudowę pod budownictwo mieszkalne na terenach po obu stronach ul. Jancarza zaprojektowano lewoskręty, które umożliwią sprawną i bezpieczną komunikację z terenami mieszkalnymi i usługowymi.
Centrum przesiadkowe
Zaprojektowano główny układ miejsc na terenie dworca jako skośny (10 miejsc) oraz w zawiązku z zapotrzebowaniem zlokalizowano 4 miejsca wzdłuż drogi manewrowej równolegle do przystanku tramwajowego.
Podstawowe wymiary miejsc postojowych:
– autobus – wym. 15×3,0m.
Szerokość dróg manewrowych 4,0 m włączenia do ul. Jancarza zjazdami o szerokości do 7,0 m, które umożliwiają zawrócenie autobusu.
Na planowanym zadaszeniu dworca autobusowego przewidziano montaż paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędną instalacją do przekazania energii do magazynu energii zlokalizowanego przy budynku socjalnym z ew. przeznaczeniem energii elektrycznej m.in. do zasilania budynku socjalnego, zielonych przystanków.
Montaż poidełka dla ptaków
Basenik dla ptaków to stylowy element dekoracyjny mocowany do gruntu. Wyposażony powinien być w lampę solarną. Do dużej misy znajdującej się pośrodku basenika można nalać wody, w której ptaki będą zażywać kąpieli. Górna część basenika przystosowana jest do umieszczenia ptasiego pożywienia, które nie zamoknie dzięki zamontowanemu daszkowi.
Nasadzenia
Projekt przewiduje wykonanie nasadzeń kompensacyjnych drzew (lipa drobnolistna, klon polny. Projektowane drzewa mają obwód sadzonki w pierśnicy ok. 18-20cm). Nasadzenia zostały zaprojektowane, jako uzupełnienie istniejących nasadzeń i uzupełnienia pustych terenów oraz drzew które zostały wycięte w trakcie rozbudowy torowiska i układu drogowego. W przypadku braku miejsca dla nasadzeń, należy posadzić grupy drzew w formie żywopłotu o średnicy 14-16 cm gatunek np. buk lub grab.
Nasadzenia należy wykonać w odpowiednich odległościach od istniejących i projektowanych obiektów, w celu prawidłowego wzrostu i rozwoju drzewa, m. in. zapewniając min. odległości 3,0m od projektowanej krawędzi drogi.
Zielone przystanki
Wiaty przystankowe na peronach tramwajowych i autobusowych powinny spełniać wartości Nowego Europejskiego Bauhausu. Przy wiatach należy wykonać tereny zielone wraz z zasilaniem wodą opadową terenów zielonych z projektowanych wiat przystankowych.
Obiekt socjalny
Projektuje się ustawienie obiektu socjalnego w obrębie dworca i przystanków tramwajowych przeznaczonego dla pracowników dworca PKS oraz pracowników MZK. Obiekt należy wykonać z zielonym zadaszeniem. Na obiekcie ułożyć maty rozchodnikowe wykonane na systemowych rozwiązaniach przeznaczonych dla dachów zielonych. Jako warstwę magazynującą wodę zastosować systemowe rozwiązania dla lekkich dachów zielonych lub inne rozwiązania z odprowadzeniem wody do zbiorników retencyjnych, z których następnie będzie zasilana zieleń.
Przebudowa torowiska w ul. Pomorskiej na odcinku od Zamenhofa do Ronda Solidarności i przebudowa podstacji Czereśniowa, Składowa i Kostrzyńska
Przedmiotem zamierzenia jest przebudowa wydzielonego torowiska znajdującego się pomiędzy jezdniami ul. Pomorskiej od skrzyżowania z ul. Zamenhofa do skrzyżowania z ul. Okólną wraz z przebudową peronów tramwajowych w obrębie ul. Okólnej, przebudowa sieci trakcyjnej. Dodatkowo przedmiotem zamierzenia jest przebudowa istniejących podstacji Czereśniowa, Składowa, Kostrzyńska.

Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, to ten od momentu podpisania umowy będzie miał na realizację zadania 11 miesięcy.