We wtorek odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego architekt miasta Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprezentowała nie tylko nową koncepcję architektoniczną dla tego miejsca, ale także opowiedziała o procesie jej powstawania.
W temacie:
– Od ponad 20 lat nieużytkowane Schody Donikąd doczekały się koncepcji rewitalizacji! Zobacz jak mają się zmienić
– Studenci Politechniki Poznańskiej zaproponowali swoje wizje Schodów Donikąd
Przypomnijmy, pod egidą Marty Bejnar-Bejnarowicz zawiązał się zespół projektowy, złożony z projektantów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP oddział Gorzów Wielkopolski, który w formule pracy warsztatowej wypracował nową koncepcję tej ważnej dla gorzowian przestrzeni miejskiej.
Zespół projektowy rozpoczynając swoją pracę, nie tylko zapoznał się z ekspertyzą stanu technicznego tego obiektu, ale przeanalizował opracowywane na zlecenie Miasta poprzednie koncepcje oraz prace dyplomowe lub konkursowe studentów architektury. Architekci sporo czasu spędzili też w terenie na analizie walorów tego miejsca i jego funkcjonalności.
W proces tworzenia zespół zaangażował także mieszkańców, m.in. osoby związane z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i przedstawicieli instytucji kultury, z którymi grupa omawiała swoje pomysły i proponowane rozwiązania.
Decyzja o pozostawieniu kształtu Schodów podobnego do oryginału była decyzją świadomą, wynikającą właśnie z tych rozmów. Jak się bowiem okazuje, mieszkańcy czują potrzebę zachowana ducha tego miejsca, które jest częścią tożsamości miasta i jego mieszkańców. Potwierdziła to także część głosów płynących od uczestników wtorkowego spotkania.
Spotkanie było okazją do podzielenia się przez gorzowian swoimi opiniami na temat nowej koncepcji. Sprawy, które są ważne dla mieszkańców to z pewnością zieleń, która w przyszłości zapewni zacienienie osobom korzystającym ze Schodów, oferta gastronomiczna, z której będzie można skorzystać po realizacji inwestycji, jej faktyczne koszty oraz dostosowanie do zmian klimatu. Pojawiły się także pomysły dotyczące wykorzystania tej przestrzeni już po realizacji inwestycji. Jednym z nich jest stworzenie nowej tradycji tego miejsca poprzez organizację „biegu po schodach”.
„Schody Donikąd” są jednym z przedsięwzięć rewitalizacyjnych wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji Gorzów 2025+.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały niepublikowane wcześniej wizualizacje, które prezentujemy poniżej oraz sposób funkcjonowania kolejki, która będzie w tym miejscu zarówno dodatkową atrakcją, jak i rozwiązaniem umożliwiającym dostęp dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie poruszania się.