Gorzów jako jeden z pierwszych samorządów przystąpił do pilotażowego programu PLLuM (Polish Large Language Model). To rodzina modeli sztucznej inteligencji, stworzonych przez polskich ekspertów i ekspertki z dziedziny IT i lingwistyki, która pozwala przetwarzać i generować teksty w języku polskim. Sztuczna inteligencja wesprze rozwój możliwości cyfrowych oraz innowacje w administracji publicznej i biznesie. Kilka tygodni temu Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało polski model językowy PLLuM, a dzisiaj wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zapowiedzieli wdrożenie go w gorzowskim samorządzie.
– Spotkaliśmy się z premierem Krzysztofem Gawkowskim, ministrem cyfryzacji, aby porozmawiać o naszym zainteresowaniu dla wprowadzenia sztucznej inteligencji do realizacji zadań w urzędzie – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent miasta. – Polscy naukowcy – ministerstwo cyfryzacji – opracowali takie modele sztucznej inteligencji i niedawno dali możliwość korzystania z nich, a my jako jedni z pierwszych samorządów w kraju jesteśmy gotowi do ich wdrożenia.
– Gorzów Wielkopolski na mapie miast wojewódzkich jest jednym z najszybciej rozwijających się, w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych, sztucznej inteligencji w pracy samorządu terytorialnego – stwierdził wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.
– Zarówno pod względem zaopiekowania obywateli, ale także kompatybilności obywatela z cyfrową rzeczywistością. Gorzów stawia na szybki rozwój cyfrowy, na implementację technologii do życia obywateli. To wpisuje się w koncepcję miasta – smart, takiego które jest przyjazne i jednocześnie dobrze zarządzane – dodał wicepremier.
Model językowy PLLUM pozwala na skrócenie procedur administracyjnych, ułatwia komunikację obywateli z urzędem i pracę urzędnikom. Może stać się podstawą inteligentnych usług publicznych. Wdrożenie systemu sztucznej inteligencji będzie się odbywało we współpracy Gorzowskiego Ośrodka Technlogicznego, miejskich informatyków i ministerstwa cyfryzacji.
Zamiarem miasta jest stworzenie nowoczesnego systemu informatycznego wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI) do usprawnienia pracy administracji samorządowej oraz poprawy jakości obsługi mieszkańców. Inicjatorzy będą też dążyć do utworzenia huba technologicznego „AI & Cybersecurity Hub” tj. innowacyjnego centrum technologicznego, które stanie się przestrzenią do badań, rozwoju oraz wdrażania nowoczesnych rozwiązań w obszarach sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Hub ten ma przyciągnąć specjalistów, startupy oraz firmy technologiczne, tworząc w Gorzowie Wielkopolskim dynamiczny ekosystem innowacji.