spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieMZK ogłosił przetarg na dostawę siedmiu niskopodłogowych tramwajów. Mają być w Gorzowie...

MZK ogłosił przetarg na dostawę siedmiu niskopodłogowych tramwajów. Mają być w Gorzowie w ciągu dwóch lat

spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Miejski Zakład Komunikacji ogłosił właśnie przetarg pod nazwą: „Dostawa nowych, niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o. wraz z prawem opcji”. Przewoźnik na zgłoszenia czeka do 16 maja 2025 r., godz. 9:00. Zwycięzca postępowania będzie miał dwa lata na dostarczenie tramwajów.

W temacie:
Miasto szuka wykonawcy projektu dla nowej linii tramwajowej i remontu już istniejących! Co i gdzie ma powstać?
Umowa na dostawę elektrycznych autobusów i budowę infrastruktury podpisana! Pierwsze autobusy w lutym

Postępowanie obejmuje dostawę do siedziby Zamawiającego 7 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, trójczłonowych, dwukierunkowych tramwajów o długości od 24 m do 26 m, w tym 2 sztuk tramwajów przystosowanych do nauki jazdy wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno-naprawczego oraz dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem, a także przeprowadzenie szkoleń personelu Zamawiającego. Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji polegającego na dostawie do siedziby Zamawiającego maksymalnie do 9 dodatkowych sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, trójczłonowych, dwukierunkowych tramwajów o długości od 24 m do 26 m wraz z dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem.

W przetargu oferty oceniane będą w dwóch kategoriach. Pierwsza – 90 proc. wagi to cena, druga – 10 proc. wagi to okres gwarancji.

Szczegóły zamówionych tramwajów

Tramwaj musi być wagonem nowym, niskopodłogowym trójczłonowym, dwukierunkowym, opartym na trzech wózkach, z całkowicie niską podłogą, napędzanym silnikami prądu przemiennego ze sterowaniem elektronicznym, z kabiną prowadzącego w obu kierunkach jazdy.

Pierwsze dwa dostarczone tramwaje muszą być dostosowane do nauki jazdy z demontowanymi fotelami dla instruktora (w obu kabinach), demontowanymi urządzeniami do hamowania roboczego i awaryjnego oraz dodatkowymi lustrami bocznymi.

Tramwaj musi tak być zbudowany, aby jego maksymalne niezbędne zapotrzebowanie na przestrzeń niezabudowaną nie przekraczało obszaru wynikającego ze skrajni budowli (PN-K-92009 lub równoważna) oraz zapewniało we wszystkich przypadkach bezpieczne wymijanie innych tramwajów będących w ruchu i stojących, wykonanych zgodnie z PN-K 92008 lub równoważną jak również zapewniało bezpieczny przejazd i otwieranie drzwi przy budowlach. Wymaga się również możliwości przejazdu przy peronach przystankowych położonych na torze prostym o wysokości krawędzi do 220 mm, licząc prostopadle do PGS i w odległości od osi toru wynoszącej 1250 mm.

Długość wagonu powinna mieścić się w zakresie od 24 do 26 m.

Szerokość tramwaju mierzona na wysokości obniżonej podłogi musi wynosić maksymalnie 2,4 m. Szerokość 2,4 m jest wymagana również na dolnych krawędziach ścian bocznych. Dolna krawędź płata drzwi w stanie otwartym nie może być niżej niż 255 mm nad PGS w najbardziej niekorzystnych warunkach obciążenia i zużycia elementów wagonu.

Dopuszczalna maksymalna wysokość tramwaju, ze złożonym odbierakiem prądu nie może przekraczać 3,76 m.

Rozstaw kół tramwaju musi być dostosowany do toru o szerokości 1 435 mm. Koła jezdne muszą być odsprężynowane. Wymiana obręczy musi być możliwa do wykonania bez demontażu kół z wózka.

Poziom hałasu zewnętrznego musi odpowiadać wymaganiom określonym w obowiązujących przepisach. Tramwaj musi mieć zabezpieczenia uniemożliwiające uruchomienie go przez osoby niepowołane. Tramwaj musi być wyposażony w urządzenia klimatyzacyjne z osobnym układem sterowania dla części pasażerskiej i kabin motorniczego. Funkcjonowanie układu schładzania powietrza dla kabiny prowadzącego i przedziału pasażerskiego nie może być przerywane w razie krótkotrwałego (tj. przejazd przez izolator sekcyjny niezależnie od prędkości przejazdu, chwilowy brak styku odbieraka z siecią trakcyjną) przerwania zasilania z sieci trakcyjnej. Włączenie i doprowadzenie układu klimatyzacji do pełniej sprawności po wyłączeniu napięcia trakcyjnego z przyczyn innych nie powinno trwać dłużej niż 5 minut.

Tramwaj musi być przystosowany do pokonywania wzniesień (wjazd i zjazd) wynoszących 6 proc., z możliwością zatrzymania. Wartości możliwych przyśpieszeń rozruchu, opóźnień hamowania i prędkości jazdy muszą być dostosowane do tych warunków. Tramwaj musi być przystosowany do bezpiecznej i oszczędnej eksploatacji na torowiskach. Tramwaj musi być przystosowany do bezpiecznej i oszczędnej eksploatacji na torowiskach.

Siedzenia w tramwaju powinny być ustawione przodem lub tyłem do kierunku jazdy wzdłuż obu ścian wagonu. Dopuszcza się ustawienie bokiem do kierunku jazdy wyłącznie siedzeń składanych. Wymaga się małej ingerencji obudów wózków w przestrzeń pasażerską w celu maksymalnego udostępnienia powierzchni wagonu pasażerom, w związku z czym w przestrzeni pasażerskiej nie mogą znajdować więcej niż 3 przestrzenie nadwózkowe z obudowami wózków.

Tramwaj musi być zbudowany tak, aby charakteryzował się:
a) rozwiązaniami technicznymi gwarantującymi rozwiązaniami technicznymi gwarantującymi bezpieczeństwo pasażerów, motorniczego bezpieczeństwo pasażerów, motorniczego ii użytkowników drogi,użytkowników drogi,
b) dużą niezawodnością eksploatacyjną, tj. niskim wskaźnikiem awaryjności oraz dużą niezawodnością eksploatacyjną, tj. niskim wskaźnikiem awaryjności oraz łatwością przełączeń, pozwalającą na sprawne działanie w sytuacjach awaryjnych w łatwością przełączeń, pozwalającą na sprawne działanie w sytuacjach awaryjnych w celu niedopuszczenia do blokowania tracelu niedopuszczenia do blokowania trasy.

Wykonawca jest zobowiązany do zachowania obecnie używanej przez Zamawiającego kolorystyki tramwajów (czarny przód i tył pojazdu oraz pas na wysokości okien bocznych oraz drzwi RAL 9005 lub równoważny, limonka – pas poniżej okien bocznych RAL design 110 80 70 lub równoważny oraz srebrny pas powyżej okien bocznych RAL 9006 lub równoważny).

Zewnętrzna powłoka lakiernicza musi mieć zapewnioną trwałość minimum przez 6 lat. Elementy oświetlenia i wyposażenia zewnętrznego (np. lusterka zewnętrzne) powinny harmonizować z wyglądem wagonu.

Rozmieszczenie poręczy i uchwytów w tramwaju musi umożliwiać swobodny pochwyt zarówno dla osób o niskim jak i o wysokim wzroście. Wykonawca przed produkcją pierwszego tramwaju uzgodni z Zamawiającym rozlokowanie poręczy, uchwytów oraz przycisków dla osób z niepełnosprawnościami (przyciski na drzwiach muszą być w takich samych odległościach od środka drzwi zarówno na szerokość i wysokość jak w aktualnie posiadanym przez Zamawiającego taborze niskopodłogowym) oraz przycisków bezpieczeństwa w tramwaju. Muszą być przy tym spełnione wymagania określone w przepisach państwowych.

Wszystkie części muszą być wykonane z materiałów zdatnych do utylizacji i recyklingu. Wymagane jest podanie rodzajów materiałów użytych do budowy tramwaju: konstrukcji pudła, poszycia i ram wózków. Zarówno oświetlenie wewnętrzne tramwaju jak i zewnętrzne powinno być wykonane wyłącznie w technologii LED.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x