Na łamach GORZÓW.NEWS informowaliśmy o dwóch przetargach na wyłonienie wykonawcy zadania polegającego na dostarczeniu siedmiu nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania. W pierwszym postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta od firmy – Solaris BUS & COACH Sp. z o.o. Zaproponowana kwota przewyższała jednak budżet zaplanowany na ten zakup o ponad 3,5 mln złotych. Ostatecznie zamawiający postępowanie unieważnił i w połowie grudnia ogłosił nowe z terminem nadsyłania ofert do 21 stycznia 2025 roku. Tym razem firma Solaris BUS & COACH Sp. z o.o. obniżyła swoje oczekiwania do możliwości finansowych MZK. Oferta firmy nie posiadała żadnych błędów formalnych i umowa została podpisana. Pierwsze autobusy do Gorzowa mają przyjechać w ciągu 12 miesięcy.
W ramach inwestycji dostarczonych zostanie 7 sztuk fabrycznie nowych, zeroemisyjnych, niskopodłogowych autobusów miejskich klasy MAXI z napędem elektrycznym. Wszystkie autobusy muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty przekazania Zamawiającemu. Konstrukcja wszystkich autobusów i zastosowane rozwiązania muszą być sprawdzone, a ich niezawodność musi być potwierdzona co najmniej 60 miesięcznym okresem gwarancji, z wyłączeniem gwarancji na perforację nadwozia i trwałość konstrukcji nośnej (minimum 120 miesięcy) oraz okresu gwarancji na magazyny energii elektrycznej (minimum 84 miesiące). Wszystkie autobusy muszą być tej samej marki, tego samego typu, w tej samej kompletacji, muszą posiadać takie podzespoły.
Wybrane parametry zamawianych autobusów:
Długość całkowita: 11,9 m – 12,3 m
Szerokość całkowita: 2,4 m – 2,6 m
Wysokość całkowita: Całkowita wysokość pojazdu wraz z zamontowanymi urządzeniami nie,może przekroczyć 3,32 m
Wysokość podłogi 320-390 mm dopuszcza się do 470 mm nad II osią, bez stopni poprzecznych we wnętrzu pojazdu.
Całkowita liczba miejsc: Minimum 70 miejsc pojemności pasażerskiej. Oznakowane miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka – 1 szt. Wydzielone miejsce dla psa przewodnika – 1 szt. Ilość miejsc siedzących – nie mniej niż 24 miejsc siedzących w tym minimum 6 dostępnych z poziomu niskiej podłogi.
Układ drzwi: 2-2-2 Troje drzwi o jednakowej szerokości skrzydeł i szerokości czynnej drzwi.
Silnik Elektryczny – silnik centralny
Moc silnika min. 160 kW
Baterie trakcyjne o pojemności minimum 580 kWh. W technologii pozwalającej na dokonywanie ładowania zarówno przez
ładowarki plugin jak i pantografowe. Pojemność użytkowa baterii dostępna dla pojazdu winna wynosić min. 470 kWh Baterie musza mieć możliwość ich wymiany w warunkach warsztatowych Zamawiającego w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Gorzowie. Żywotność baterii pod kątem wydajności, nie krótsza niż 10 lat eksploatacji.
Zasięg: Zdolność magazynowania energii w pojeździe zapewniająca przejechanie przez autobus co najmniej 300 km w ruchu miejskim miasta Gorzowa Wielkopolskiego bez względu na warunki atmosferyczne i uruchomione urządzenia (np. klimatyzacja, oświetlenie, systemy informacji pasażerskiej, kasowniki, monitoring, automat biletowy) bez konieczności doładowywania baterii trakcyjnych.

Dodatkowo w ramach zamówienia zleceniobiorca musi zaprojektować i wybudować na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie siedmiu jednostanowiskowych stacji wolnego ładowania wyposażonych w ładowarki o mocy 150 kW każda, w tym zaprojektowanie i wybudowanie na potrzeby stacji ładowania niezbędnej infrastruktury, tj. jednej trafostacji o mocy min. 800 kVA, wykonanie okablowania z dwóch trafostacji do zasilania ładowarek, wykonanie miejsc postojowych w obrębie terenu stacji ładowania wraz z drogami dojazdowymi i przebudową kanalizacji deszczowej oraz dostarczyć ładowarki mobilne o mocy 60 kW. Do zadań wykonawcy należeć będzie również wykonanie oświetlenia stacji ładowania oraz monitoringu wizyjnego, wykonanie systemu ostrzegania przed pożarem i zabezpieczenia.
Miejski Zakład Komunikacji za zrealizowanie zadania zapłaci firmie Solaris BUS & COACH Sp. z o.o. kwotę 27.117.195,00 zł.
W tej chwili po ulicach Gorzowa jeździ 8 autobusów elektrycznych. Ich liczba wzrośnie więc do 15. W najbliższym czasie MZK ogłosi również przetarg na kupno 7 nowych tramwajów. Początkowo planowano zakup 10, jednak ze względu, że zamówień jest tak dużo, to ceny poszybowały mocno w górę i plany trzeba było zmienić. Miejski przewoźnik rozważa w przyszłości zakup także autobusów wodorowych – przegubowych (18 – metrowych), które miały zastępować mocno eksploatowane autobusy 15 – metrowe.