spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaHistoria80 lat Gorzowa Wielkopolskiego! Wyjątkowe obchody! Sprawdź w harmonogramie co przygotowano

80 lat Gorzowa Wielkopolskiego! Wyjątkowe obchody! Sprawdź w harmonogramie co przygotowano

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera będziemy obchodzić w sposób wyjątkowy.

W środę (26 marca) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie organizowane przez gorzowską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu „Przystanek historia”. Temat wykładu: „Rok 1945. Początek Gorzowa” z udziałem dr. hab. Dariusza Rymara, dr. Juliusza Sikorskiego i dr. hab. Przemysława Słowińskiego.

W czwartek (27 marca), w przeddzień rocznicy, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, połączona z wykładami o początkach polskiego Gorzowa, przygotowana przez Muzeum Lubuskie. Tego dnia w filharmonii będzie zaprezentowana wystawa zdjęć Leona Kruszony, wiceprezydenta miasta w latach 1945-1949.

Najważniejszą datą w miejskim kalendarzu, związaną z ustanowieniem polskiej administracji w Gorzowie, jest 28 marca. Tego dnia tradycyjnie w południe pod pomnikiem Pioniera na bulwarze zachodnim zostaną złożone kwiaty i wieńce. Swój udział w uroczystości zapowiedziała delegacja z Wągrowca, skąd w marcu 1945 roku przyjechali pierwsi polscy pionierzy.

O godzinie 12:45 w Filharmonii Gorzowskiej, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie przedstawicieli władz miasta z Pionierami Gorzowa. Z tej okazji odbędzie się premiera filmu dokumentalnego przedstawiającego działalność pionierów Gorzowa w ostatnich 40 latach. Zaplanowano też część artystyczną z udziałem uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego i zespołu „Mali Gorzowiacy”.

Również w piątek (28 marca) oraz w sobotę (29 marca) gorzowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaplanował spacery historyczne po mieście pt. „Gorzów 1945. Szlakiem ruin – szlakiem pionierów”. Zbiórka dla uczestników zaplanowana jest przed dworcem kolejowym, z miejsca skąd pierwsi osadnicy rozpoczęli pobyt w mieście. Udział w spacerach jest bezpłatny.

Obchodom towarzyszy okolicznościowe logo, wyłonione w konkursie. Swoje prace wysłało ponad 60 autorów, zgłaszając ponad 80 propozycji. Zwycięski projekt jest autorstwa Igi Krzemieniewskiej z Wrocławia.

27 marca 1945 r., do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsberga przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Na jej czele stał burmistrz tego miasta Florian Kroenke. Następnego dnia, 28 marca, grupa przejęła od Rosjan władzę w mieście. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x