Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił przetarg i czeka do 5 marca na oferty firm, które chcą się podjąć wyburzenia ośmiu budynków przy ul. Prostej i Przemysłowej.
Miasto Gorzów z uwagi na zły stan techniczny budynków już w 2017 roku wyraziło zgodę na rozebranie pięciu z pośród ośmiu przedmiotowych budynków. W roku 2024 wrażono zgodę na rozebranie pozostałych budynków po uprzednim wykwaterowaniu do lokali zamiennych mieszkańców tych budynków.
Przewidziane do rozbiórki budynki usytuowane są na działkach nr 734, 735, 736, 737, 740 i 749, obręb 10-Zamoście przy ul. Prostej 1, 1a, 1b i Przemysłowej 37, 38-39. Przedmiotowe budynki mieszkalne usytuowane są obok siebie tworząc w rzucie zabudowy jeden element miejskiej, zwartej zabudowy w kształcie zbliżonym do litery „L”, której dłuższy z boków zlokalizowany jest wzdłuż ul. Prostej. Budynek mieszkalny przy ul. Przemysłowa 37 – oficyna i dwa budynki niemieszkalne nr 7 i 8 znajdują się za budynkami mieszkalnymi nr 1-5 w obrębie wewnętrznego podwórza.

Budynek nr 1
To obiekt mieszkalny, wielorodzinny, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek murowany z cegieł, jednoklatkowy. Dach drewniany, dwuspadowy, niesymetryczny. Część stroma – frontowa dachu kryty dachówką ceramiczną, część tylna dachu kryta papą. Budynek powstał w 1890 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek z wyjściami do obiektu od strony ul. Prostej i podwórza tj. działki nr 737. Budynek w złym stanie technicznym, całkowicie wyłączony z eksploatacji. Zamurowano drzwi wejściowe i okna parteru i piwnic. Obiekt przez ostatnie pięćdziesiąt lat był poddawany jedynie drobnym pracom konserwacyjnym, które nie odpowiadały potrzebom remontowym. Budynek jest skrajnym zachodnim elementem zwartej zabudowy pierzejowej przy ul. Prostej. Budynek Prosta 1a przylega boczną – wschodnią ścianą do budynku Prosta 1b. Obiekt nie jest powiązany konstrukcyjnie z sąsiednim budynkiem nr 2.
Ilość kondygnacji – 3 + 1 (piwnica)
Wysokość budynku – 13,27 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 130 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 1 wynosi – 2.020 m3.

Budynek nr 2
To obiekt mieszkalny, wielorodzinny, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek murowany z cegieł, jednoklatkowy. Dach drewniany, dwuspadowy, niesymetryczny. Obie części dachu stroma i łagodna kryte dachówką ceramiczną. Budynek powstał w 1890 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek jednoklatkowy z wyjściami do obiektu od strony ul. Prostej i podwórza. Budynek w złym stanie technicznym, całkowicie wyłączony z eksploatacji. Zamurowano drzwi wejściowe i okna parteru i piwnic. Obiekt przez ostatnie pięćdziesiąt lat był poddawany jedynie drobnym pracom konserwacyjnym, które nie odpowiadały potrzebom remontowym. Budynek Prosta 1b przylega boczną – wschodnią ścianą do budynku mieszkalnego Prosta 1b, drugą do budynku mieszkalnego Prosta 1. Obiekt nie jest powiązany konstrukcyjnie z sąsiednimi budynkami mieszkalnymi nr 1 i Prosta 1.
Ilość kondygnacji – 3 + 1 (piwnica)
Wysokość budynku – 12,54 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 129,0 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 2 wynosi – 1.687 m3.

Budynek nr 3
To obiekt mieszkalny, wielorodzinny, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek murowany z cegieł, jednoklatkowy. Dach drewniany, dwuspadowy, symetryczny. Dachu kryty dachówką ceramiczną. Budynek powstał w 1892 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek z wyjściem do obiektu od strony ul. Prostej. Budynek w złym stanie technicznym, całkowicie wyłączony z eksploatacji. Zamurowano drzwi wejściowe i okna parteru i piwnic. Obiekt przez ostatnie pięćdziesiąt lat był poddawany jedynie drobnym pracom konserwacyjnym, które nie odpowiadały potrzebom remontowym. Budynek Prosta 1 przylega boczną – wschodnią ścianą do budynku mieszkalnego Prosta 1b, drugą budynku mieszkalnego Przemysłowa 38-39. Obiekt nie jest powiązany konstrukcyjnie z sąsiednimi budynkami nr 2 i 4.
Ilość kondygnacji – 3 + 1 (piwnica)
Wysokość budynku – 16,85 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 177,0 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 3 wynosi – 3.089 m3.

Budynek nr 4
To obiekt mieszkalny, wielorodzinny z lokalami użytkowymi w parterze budynku od strony ul. Przemysłowej, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, dwubryłowy w rzucie parteru w kształcie litery „L”. Budynek murowany z cegieł, dwuklatkowy. Dach drewniany, czterospadowy, niesymetryczny z iglicą nad narożnym wykuszem. Dachu kryty dachówką, a iglica nad wykuszem blachą ocynkowaną. Budynek powstał w 1904 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek z wyjściami do obiektu od strony ul. Prostej i Przemysłowej oraz podwórza za budynkiem. Budynek w złym stanie technicznym, całkowicie wyłączony z eksploatacji. Zamurowano jednocześnie drzwi wejściowe i okien parteru i piwnic. Obiekt poddawany jedynie drobnym pracom konserwacyjnym, które nie odpowiadały potrzebom remontowym. Budynek Przemysłowa 38-39 jest obiektem narożnym przylegającym bocznymi ścianami do budynków Prosta 1 i Przemysłowa 37. Obiekt nie jest powiązany konstrukcyjnie z sąsiednimi budynkami nr 3 i 5.
Ilość kondygnacji – 3 + 1 (piwnica)
Wysokość budynku – 16,82 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 236,0 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 4 wynosi – 4.305,0 m3.

Budynek nr 5
To obiekt mieszkalny, wielorodzinny, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek murowany z cegieł, jednoklatkowy. Dach drewniany, dwuspadowy symetryczny. Dachu kryty dachówką ceramiczną. Budynek powstał w 1892 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek z wyjściem do obiektu od strony ul. Prostej. Budynek w złym stanie technicznym, całkowicie wyłączony z eksploatacji. Zamurowano drzwi wejściowe i okna parteru i piwnic. Obiekt przez ostatnie pięćdziesiąt lat był poddawany jedynie drobnym pracom konserwacyjnym, które nie odpowiadały potrzebom remontowym. Budynek Przemysłowa 37 jest skrajnym południowym, elementem zwartej zabudowy od strony Przemysłowej. Budynek ten przylega boczną – północną ścianą do budynku Przemysłowa 38-39. Obiekt nie jest powiązany konstrukcyjnie z sąsiednim budynkiem nr 4.
Ilość kondygnacji – 3 + 1 (piwnica)
Wysokość budynku – 12,59 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 170,0 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 5 wynosi – 2.320,0 m3.

Budynek nr 6
To obiekt wolnostojący, mieszkalny, wielorodzinny, dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek murowany z cegieł, jednoklatkowy. Dach drewniany, płaski i jednospadowy kryty papą. Budynek powstał w 1900 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Pierwotnie budynek wybudowano jako piekarnię. Obiekt posiadł w parterze budynku część produkcyjno-gospodarczą ze częściowo podpiwniczonym piecem piekarniczym oraz dwa mieszkalnia nad piekarnią na II kondygnacji. W drugiej połowie II wieku zlikwidowano piekarnię i przebudowano parter budynku na lokal mieszany z nowym wejściem w domurowanym przedsionku oraz zlikwidowano częściowe podpiwniczenie budynku dokonując likwidacji pieca piekarniczego. Obecnie budynek z dwoma wyjściami do obiektu schodami zewnętrznymi ze spocznikiem od strony ze działki nr 740. Odrębne wejście do lokalu mieszkalnego w parterze budynku z poziomu spocznika przy budynku. Drugie wejście do dwóch ze spocznika prowadzi do lokali mieszkalnych usytuowanych na I piętrze schodami stromymi jednobiegowymi. Budynek w złym stanie technicznym, wyłączony z eksploatacji. Zamurowano drzwi wejściowe i okna. Budynek Przemysłowa 37-oficyna wolnostojącym elementem zabudowy działki nr 740.
Ilość kondygnacji – 2 + 0 (piwnica)
Wysokość budynku – 7,95 m.
Powierzchnia zabudowy wynosi – 65,0 mkw.
Kubatura budynku mieszkalnego nr 6 wynosi – 605,0 m3.

Budynek nr 7
To obiekt wolnostojący, niemieszkalny, parterowy, niepodpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Budynek gospodarczy, murowany z cegieł. Dach drewniany, płaski i jednospa-dowy kryty papą. Obiekt składa się z siedmiu komórek lokatorskich. Posadzki komórek betonowe na gruncie. Budynek powstał prawdopodobnie w II połowie XX wieku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa /świadczą o tym żelbetowe nadproża drzwiowe i zastosowana cegła cementowa/. Budynek z wyjściami do komórek lokatorskich od strony budynku nr 6. Budynek w złym stanie technicznym, wyłączony z eksploatacji. Budynek nie posiadał wewnętrznych instalacji.
Ilość kondygnacji – 1 + 0 (piwnica)
Wysokość budynku – 2,88 m.
Powierzchnia zabudowy budynku wynosi – 81,0 mkw.
Kubatura budynku niemieszkalnego nr 7 wynosi – 247,0 m3.

Budynek nr 8
To obiekt niemieszkalny, parterowy, niepodpiwniczony, jednobryłowy w rzucie parteru w kształcie prostokąta. Przylega północną ścianą do budynku Przemysłowa 38-39, a częścią ściany zachodniej do budynku Prosta 1. Budynek gospodarczy, murowany z cegieł, z komórkami lokatorskimi. Dach drewniany, płaski i jednospadowy kryty papą. Budynek powstał w 1914 roku i został wybudowany w technologii tradycyjnej odpowiadającej ówczesnym standardom wykonawstwa. Budynek z wyjściami od strony działki nr 749. Budynek w złym stanie technicznym, brak dachu i części ściany frontowej. Obiekt wyłączony z eksploatacji brak instalacji wewnętrznych.
Ilość kondygnacji – 1 + 0 (piwnica)
Wysokość budynku – 3,96 m.
Powierzchnia zabudowy budynku wynosi – 40,0 mkw.
Kubatura budynku niemieszkalnego nr 8 wynosi – 174,0 m3.

Na zgłoszenia firm ZGM czeka do 5 marca. Firma, która wygra przetarg na realizację zadania będzie miała 4 miesiące.
To nie jest Zawarcie tylko Zamoście…