Za nami 30 dni naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2026. Pierwszy wniosek wpłynął do urzędu za pośrednictwem platformy elektronicznej tydzień po jego rozpoczęciu, a ostatni 18 lutego o 23:36, czyli na 24 minuty przed zamknięciem naboru. Łącznie złożono ich 137.
W tej edycji więcej projektów wpłynęło drogą elektroniczną – było ich 81, pozostałe 56 wpłynęło w formie papierowej. Są wśród ich zarówno wnioski dotyczące zadań twardych/inwestycyjnych jak i zadania miękkie z propozycjami wydarzeń. Na więcej szczegółów dotyczących tematyki projektów musimy jednak jeszcze zaczekać.
Wnioski złożone w naborze czeka teraz etap oceny formalnej. Wnioskodawcy mogą więc spodziewać się wiadomości z prośbą o uzupełnienie złożonych dokumentów.
Następny etap to ocena merytoryczna, do której przystąpi zespół opiniujący powołany przez Prezydenta Miasta. Jego prace zakończą się w lipcu publikacją wykazu pozytywnie i negatywnie ocenionych wniosków. Wtedy też wnioskodawcy, których zadania otrzymały ocenę negatywną, będą mogli złożyć odwołanie.
Dalsze etapy Budżetu Obywatelskiego 2026 to spotkania dyskusyjne (z obowiązkowym udziałem autorów i autorek pozytywnie ocenionych wniosków, które odbędą się we wrześniu) oraz głosowanie i ogłoszenie wyników (zaplanowane na październik).
Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2026 zostanie uzupełniony o dokładne terminy i miejsca spotkań dyskusyjnych najpóźniej w lipcu br.