– Dzisiaj walentynki, więc sprawy sercowe są jak najbardziej na miejscu – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński podczas ogłoszenia, że Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie otrzyma wsparcie na udzielanie świadczeń w zakresie kardiochirurgii.
O wynikach postępowania gorzowski szpital poinformował 14 lutego 2025 r. Wartość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia to ok. 5,5 mln złotych rocznie.
– To dla nas wielkie wydarzenie. Czasami, żeby osiągać cele i sukcesy, oprócz pomysłu, dobrego przygotowania, profesjonalnego podejścia do zagadnienia i szerokiego wsparcia jest potrzebna determinacja. Tej determinacji nie zabrakło. Ponad 4-letni proces doprowadził do otrzymania informacji, że Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał kontrakt ze szpitalem. Pamiętają państwo pierwsze informacje o zamiarze utworzenia oddziału kardiochirurgii, kolejne stanowiska Sejmiku Województwa Lubuskiego w tej sprawie, mnóstwo różnych konferencji, spotkań, dyskusji publicznych – to wszystko doprowadziło do osiągnięcia celu w postaci podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który – mam nadzieję – pozwoli wesprzeć potrzebujących pacjentów z północy województwa – mówił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Leczenia może potrzebować kilkaset osób rocznie
Jak tłumaczył marszałek, pomocy kardiochirurgicznej może wymagać nawet 800 osób rocznie, a szpital w Nowej Soli, który ma wyspecjalizowany oddział, jest w stanie wesprzeć niespełna połowę tej grupy pacjentów. – Dzięki podpisanemu kontraktowi dostępność świadczeń medycznych radykalnie wzrośnie. Mam nadzieję, że szpital uratuje wiele ludzkich istnień. Wszystkim państwu zaangażowanym w ten proces gorąco dziękuję. Dziękuję też mediom za zainteresowanie tą sprawą. Dzięki temu trafiła ona do opinii publicznej i pozwoliło to zebrać kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją dotyczącą kardiochirurgii. Dzisiaj mamy powody do wielkiej radości. Jeszcze raz serdecznie gratuluję, dziękuję i zapewniamy, że będziemy robić wszystko, aby dostępność do opieki zdrowotnej w województwie lubuskim poprawiała się nieustannie – zadeklarował marszałek Marcin Jabłoński.
Determinacja szpitala i Lubuszan przyniosła efekty
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski podkreślał, że radni Sejmiku Województwa Lubuskiego poprzedniej kadencji opowiadali się jednogłośnie za wsparciem kardiochirurgii – niezależnie od tego, z której części regionu pochodzą. Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu gratulował zaś wytrwałości w dążeniu do uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację świadczeń.
– Cieszę się, że szpital w Gorzowie dopracowuje kwestie związane z opieką medyczną. Pamiętamy walkę o PET-a, który funkcjonował poza obszarem wsparcia. Podobnie było z kardiochirurgią. Proces jej uruchomienia i utrzymania był przez wiele lat blokowany. Dzisiaj mamy więc naprawdę znaczące wydarzenie. Jest to wynikiem dobrych decyzji zapadających w sferze i sprawach zdrowia. Chciałbym podziękować całemu środowisku szpitala w Gorzowie i społeczności województwa za determinację i realizację działań, które owocują takimi rezultatami – powiedział wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski.
Jerzy Ostrouch, prezes Zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przekazał, że dyrektor lubuskiego oddziału NFZ podpisał właśnie decyzję na oddział kardiochirurgiczny w Gorzowie. – To, co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich 4 lat, czego ukoronowaniem jest nasze dzisiejsze spotkanie, pozwala na umiarkowany optymizm. Ciągle jeszcze dobro ma szansę zwyciężać – to elementarne dobro, troska o pacjenta. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że jeśli wszyscy chcą, jeśli mamy wsparcie chorych, wsparcie samorządów, środowisk lekarskich, medycznych, to nawet siły zła nie są w stanie zablokować dobra – mówił. Dodał, że pomogło pospolite ruszenie wszystkich tych, dla których ważnym było uruchomienie kardiochirurgii w szpitalu.
– Potwierdzam, że dzisiaj rano podpisałem rozstrzygnięcie postępowania konkursowego na kardiochirurgię w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Proces trwał dosyć długo, ale mamy konsensus – mówił Edward Jakubowski, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Uważam, że to postanowienie otwiera drogę do udzielania świadczeń dla osób z północy. Myślę, że osoby, które wyjeżdżały na leczenie do innych województw, zostaną teraz w naszym regionie. Dostępność świadczeń z zakresu kardiochirurgii będzie jednolita w całym województwie – dodał dyrektor.
Szpital spełnił wiele wymagań, by uzyskać kontrakt
Krystyna Sibińska, posłanka na Sejm RP podkreślała, że kontrakt na kardiochirurgię jest zasługą wielu osób. – Dziękuję minister zdrowia Izabeli Leszczynie, która była tutaj u nas, zanim została ministrem. Oglądała ten szpital, była pod wrażeniem jego funkcjonowania. Powiedziała wówczas, że zrobi wszystko, aby pomóc. Nie pomogłaby, gdyby szpital nie spełnił wszystkich wymaganych procedur, gdyby nie okazało się, że jest dobrze przygotowany i może świadczyć takie właśnie usługi. Chciałabym, aby każdy pacjent, który trafi do gorzowskiego szpitala, wyszedł stąd zdrowy i odpowiednio przygotowany do dalszego funkcjonowania. Gdy wspólnie działamy, wspólnie przekonujemy się, jak mocne mamy argumenty, to sukces jest gwarantowany – mówiła posłanka.
Szymon Waligórski, lekarz i konsultant wojewódzki w zakresie kardiochirurgii podkreślał, że spełniono wszystkie bardzo wysokie wymagania NFZ. – Staraliśmy się mocno, operujemy pacjentów już od 2 lat. Ten kontrakt zapewnia nam dalszą, spokojną pracę. Możemy operować planowych pacjentów i stanowimy uzupełnienie dla prężnie działającej kardiologii w tym szpitalu. Kardiochirurgia jest bardzo ważnym uzupełnieniem. Wspierało nas mnóstwo osób i tym osobom bardzo dziękuję – mówił.