spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieCentrum Edukacji Zawodowej i Biznesu: Co z budynkiem B? Kiedy boiska? Jakie...

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu: Co z budynkiem B? Kiedy boiska? Jakie inne działania?

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ul. Warszawskiej pozwoliło dotychczas przekształcić budynki A i C do pełnienia funkcji administracyjno-dydaktyczne oraz wybudować budynki warsztatowe w celu kształcenia i szkolenia zawodowego.

Zadania te zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie w ramach Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu” realizowanym w ramach działania 9.3 Rozwój infrastruktury edukacyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 ZIT. Ponadto na terenie CEZiB powstał Budynek Sportu, który został zrealizowany w ramach projektu „Budowa hali sportowej przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wlkp.” i był współfinansowany z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Programu Sportowa Polska, Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej. Przy udziale Rady Rodziców oraz pracodawców zostały również zakupione i zamontowane ławki na dziedzińcu przy budynku A. Warsztaty szkolne zostały wyposażone w niezbędny sprzęt oraz urządzenia i maszyny.

Dalsze przedsięwzięcia w rozwoju zespołu szkół

W trakcie realizacji jest zadanie pn. „Budowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Centrum Doradztwa Zawodowego i Internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim”. Na projekt ten Miasto pozyskało dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza. Projekt ma zostać zakończony w połowie 2025 roku.

Miasto Gorzów Wielkopolski po raz drugi (w ramach CEZiB) stara się również o pozyskanie środków z Programu Sportowa Polska. 29 maja 2024 r. został złożony wniosek o dofinansowanie pn. „Budowa przyszkolnej infrastruktury sportowej w Gorzowie Wielkopolskim”, który ma polegać m.in. na budowie boiska piłkarskiego, boiska do koszykówki oraz siatkówki wraz z oświetleniem i zagospodarowaniem terenu przy obrzeżach boisk wraz z zielenią. Aktualnie wniosek jest w ocenie przez Instytucję Zarządzającą i urzędnicy czekają na wyniki naboru do tego programu. Według planów mają one zostać opublikowane do końca 2024 roku. Prognozowana data zakończenia projektu przewidziana jest do końca 2025 roku.

Konieczność przystosowania budynku B, który jest łącznikiem z funkcjonującymi już budynkami A i C, z uwagi na przyznanie mu zabytkowego charakteru generuje bardzo poważne koszty. Z tego powodu Miasto planuje pozyskać dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027. Na obecnym etapie rozstrzygane jest postępowanie na wybór projektanta, który w ramach umowy zobowiązany będzie do przygotowania Programu Funkcjonaln-Użytkowego wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę, z uwzględnieniem opracowanej ekspertyzy budowlanej w zakresie wzmocnienia konstrukcji budynku oraz ogólnego sposobu naprawy budynku B części dydaktyczno-administracyjnej. Planowany nabór wniosków o dofinansowanie, z którego Miasto będzie aplikować o środki, przewidziany jest na II kw. 2025 r. Po uzyskaniu dofinansowania ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane w systemie Zaprojektuj i Wybuduj, które planowane są do zakończenia w IV kwartale 2027 roku.

Miasto Gorzów Wielkopolski pozyskało również środki z KPO w ramach działania „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie” na zakup wyposażenia do warsztatów. Beneficjent planuje zakupić: samochód osobowy benzynowy – 1 szt., samochód mHEV – 1 szt., samochód PHEV – 1 szt., samochód elektryczny – 1 szt., symulator jazdy oprogramowanie (symulator nauki jazdy), stanowisko demonstracyjne układu napędowego pojazdu elektrycznego, stanowisko dydaktyczne silników (różne rodzaje zasilania), blok energoelektroniki napędu hybrydowego samochodu, oscyloskop, panele HMI – SCADA zestaw ćwiczeniowy – fotowoltaika stanowisko dydaktyczne – elektrownia wiatrowa panel pojazdu hybrydowego panel pojazdu elektrycznego panel systemu zarządzania baterią (BMS) panel mechatroniki panel układu ładowania oprogramowanie (symulator jazdy) makieta silnika elektrycznego stacja ładowania EV zestaw sensorów i siłowników makieta układu hamowania regeneracyjnego sterowniki PLC oprogramowanie do programowania mikrokontrolerów oprogramowanie CAD, CAM, CAE oprogramowanie do symulacji i analizy układów mechatronicznych tester baterii elektrycznych miernik elektryczny falownik modele RC pojazdów elektrycznych (modelarskie) plus zestaw do obsługi komputer PC serwer monitor zestawy komputerów stacjonarnych drukarka sieciowa skaner urządzenia komputerowe dla osób niewidomych koncentrator switch sieciowy router modem monitor interaktywny z oprogramowaniem komputer all in one do sekretariatu BCU 27″.

W ramach połączonych źródeł finansowania z KPO oraz ze środków ZIT planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynami energii dla obiektów warsztatowych oraz hali sportowej, co pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania a jednocześnie wpłynie pozytywnie na środowisko dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Na obecnym etapie przygotowywana jest procedura wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej na podstawie, której, po uzyskaniu dodatkowych środków w ramach FEWL zrealizowane zostaną roboty budowlane w zakresie montażu i podłączenia instalacji na budynku warsztatowym i hali sportowej.

Proces dostosowania zabytkowych i zniszczonych przez czas budynków poszpitalnych przy ulicy Warszawskiej, na potrzeby wybudowania wysokiej klasy i jakości Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu wymaga czasu i ogromnych środków finansowych, które Miasto Gorzów pozyskuje z wielu źródeł.

Aktualnie zakończenie działań planowane jest do końca 2027 roku. Uzupełnianie zasobów szkoły o nowoczesne pomoce naukowe, dostosowanie do potrzeb uczniów w celu uczenia skomplikowanych procesów inżynieryjnych planuje się zrealizować w ramach projektu „Zawodowcy w Gorzowie 3.0″ – CEZiB zaplanował kursy i szkolenia, przy których planuje zakupić pomoce dydaktyczne ściśle związane z danym szkoleniem. Wartość planowanych pomocy dydaktycznych to 2.330.000 zł, co pozwoli stworzyć szkołę o najwyższych i najnowocześniejszych standardach nauczania.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x