Pomnik Pamięci Polskich Dzieci Wojny odsłonięto w Gorzowie podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta i regionu. To inicjatywa Federacji Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny. Pomnik stoi na skwerze u zbiegu ulic Estkowskiego i Sikorskiego.
Inicjatorami budowy pomnika Pamięci Polskich Dzieci Wojny jest Związek Polskich Dzieci Wojny, Oddział w Gorzowie Wlkp., Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Rada Miasta Gorzowa i Prezydent Miasta oraz Instytut Pamięci Narodowej.
W uroczystościach wziął udział prezydent miasta Jacek Wójcicki, który zwrócił uwagę, że to ważne i symboliczne miejsce na mapie Gorzowa.
– W tym trudnym czasie, kiedy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna, wspomnienie tych, którzy polegli walcząc o nasz obecny pokój ma szczególny wymiar i znaczenie. Pamięć o nich nigdy nie powinna zniknąć i naszym zadaniem jest dbać o nią i wspierać projekty, które ją pielęgnują, a takim jest niewątpliwie budowa tego pomnika – zauważył prezydent Wójcicki.
Podziękował inicjatorom przedsięwzięcia, a gorzowskim przedstawicielom Dzieci Wojny złożył życzenia zdrowia nieustającej energii do przekazywania niezwykle ważnej wiedzy przyszłym pokoleniom.
– Historia trochę zapomniała o tych najmniejszych. Mówimy o skali ludobójstwa na polskim narodzie, a zapominamy o tym, że prawie połowa to byli nieletni. My chcemy o tym przypomnieć – zauważył jeden z inicjatorów postawienia pomnika Augustyn Wiernicki.
Na pomniku umieszczono tekst, przypominający skale zbrodni hitlerowskiej na polskim społeczeństwie, w tym na dzieciach, które wywożono do obozów koncentracyjnych, rozdzielano z rodzinami i zmuszano do pracy w obozach. Wiele nich nie przeżyło.
– Tę tablicę następnym pokoleniom pozostawiają polskie dzieci, które dzięki Bogu przetrwały wojnę i stalinowskie prześladowania – czytamy na tablicy.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy w katedrze, następnie odsłonięto pomnik. Ważąca ponad 3 tony tablica została ustawiona na skwerze u zbiegu ulic Estkowskiego i Sikorskiego.