W okresie międzywojennym w Landsbergu działało od 6 do nawet 10 browarów. Wysoką jakość warzonych w nich piw doceniała prawie cała Europa, dzięki czemu ówcześni piwowarzy produkowali piwo na przemysłową wręcz skalę. Po wojnie, produkcja piwa w mieście praktycznie zamarła. Grupa pasjonatów zafascynowanych przeszłością i sztuką warzenia postanowiła, że na Zamościu w Hotelu Pavco otworzy browar restauracyjny Beczka & Chmiel. Już dziś w hotelowej restauracji możemy delektować się piwem z rzemieślniczego browaru, które zostało uwarzone w Gorzowie. Jednocześnie spoglądając na cały proces warzenia piwa.
Jak powstaje piwo w browarze restauracyjnym na Zamościu?
Krok pierwszy – Śrutowanie
Śrutę słodową pozyskuje się poprzez rozdrabnianie słodu w śrutowniku.
Krok drugi – Zacieranie
W kadzi zaciernej śrutę miesza się z gorącą wodą, w wyniku czego powstaje zacier. Enzymy zawarte w słodzie rozkładają skrobię na cukry prostsze (fermentujące).
Krok trzeci – Filtracja zacieru
Po zacieraniu, w kadzi filtracyjnej następuje oddzielenie części stałych (młóto browarniane, wysłodziny) od brzeczki, młóto ostatecznie jest odpadem poprodukcyjnym – a w tym procesie otrzymujemy brzeczkę przednią, która idzie do dalszego etapu produkcji.
Krok czwarty – Gotowanie brzeczki
W kotle warzelnym podczas około godzinnego gotowania brzeczki dodawany jest chmiel. Po gotowaniu brzeczki następuje wybicie warki – do kadzi osadowej, gdzie odbywa się sedymentacja pozostałych w brzeczce części stałych.
Krok piąty – Schładzanie
Brzeczka musi być schłodzona do odpowiedniej temperatury, przy której drożdże mogą fermentować.
Krok szósty – Fermentacja i leżakowanie
Brzeczka zadawana jest drożdżami i rozpoczyna się proces fermentacji a następnie leżakowania. To na tym etapie piwo dojrzewa i nabiera odpowiedni bukiet smaku i aromatu.
Krok siódmy – Rozlew
Ostatnim etapem produkcji jest rozlew do keg. Po tym, już piwo jest gotowe, żeby napełniać nim kufle.
Krok ósmy – Smakowanie
Przed nami już tylko jeden – najważniejszy etap, czyli rozkoszowanie się wyjątkowym smakiem rzemieślniczego piwa, przygotowanego na bazie tradycyjnych receptur.
Jakie piwa zostały już uwarzone i można je nabyć w restauracji hotelowej – il Pavone?
PIWO PILS (ekstrakt 12 proc. Plato, alkohol 5 proc. obj.)
Warzone ze słodów pilzneńskiego, Carapils i Pale Ale. Użyte chmiele: Columbus, Saaz, Iunga.
Piwo dolnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane. Aromat i smak chmielowo-słodowy, goryczka średnia-chmielowa, dominująca nad słodyczą, ale nie ściągająca. Finisz wytrawny, pełnia średnia, wysycenie średnie do wysokiego. Doskonale orzeźwia.
PIWO PSZENICZNE (ekstrakt 12 proc. Plato, alkohol 5,5 proc. obj.)
Warzone ze słodów pszenicznego i pilzneńskiego. Użyty chmiel: Iunga
Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane. Aromat i smak tworzą nuty pochodzące ze słodu pszenicznego z wyczuwalną nutą bananów i goździków, goryczka i treściwość średnia, odczucie pełni może być potęgowane przez obecność drożdży. Piwo rześkie i orzeźwiające.
PIWO BELGIJSKIE (ekstrakt 12 proc. Plato, alkohol 5,2 proc. obj.)
Warzone ze słodów pilzneńskiego i Pale Ale. Użyte chmiele: Columbus, Saaz.
Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane. Aromat i smak bogaty słodowy, przeplatany nutami przyprawowymi i owocowymi, goryczka średnia niezalegająca. Treściwość średnia, nasycenie średniowysokie. Dopuszczalne lekkie alkoholowe rozgrzewanie.
IPA – INDIA PALE ALE (ekstrakt 15 proc., alkohol 6 proc. obj.)
Warzone ze słodów Pale Ale, pilzneńskiego i pszenicznego. Użyte chmiele: Columbus, Citra, Mosaic.
Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane. Aromat i smak bardzo złożony, mocno wyczuwalna chmielowość uzupełniana słodowością, goryczka i nasycenie wysokie. Dla miłośników mocno chmielonego piwa.
Ile kosztuje piwo?
Za małe piwo zapłacimy 15 zł, za duże trzy złote więcej.
Możliwości browaru i butelkowanie
Browar posiada sześć tanków fermentacyjno-leżakowych o pojemności 1.000 litrów każdy. Na kranach w restauracji sprzedane są obecnie cztery różne piwa. W tanku jest dodatkowo uwarzone świeżo piwo stout i belgijska IPA.
W tej chwili sprzedawane jest piwo jedynie na miejscu. Klienci jednak już dziś pytają o możliwość zakupu na wynos. Stąd właściciele mają plan, aby część piwa butelkować. Nie ma jednak miejsca na dużą maszynę. Myślą o zakupie małej nawet na jedną butelkę.
O tym jakie piwa będą w ofercie browaru w danym momencie decydować będzie oczywiście ich sprzedaż. Ale także karta restauracyjna, bo pamiętać należy, że browar jest browarem restauracyjnym i część warzonych tu piw musi współgrać z potrawami w karcie menu.
Konkurs – nazwij piwa
Hotel Pavco wraz z browarem Beczka & Chmiel ogłosił konkurs na nazwy piw. Do wygrania degustacja wszystkich piw w połączeniu z zakąskami przygotowanymi przez szefa kuchni restauracji il Pavone.
– Pils, Pszeniczne, IPA, Belgijskie… z czym Wam się kojarzą? Jak smakują? – pyta browar. Swoje propozycje należy wpisywać w komentarzu pod postem tutaj! Zabawa trwa do końca lipca.
W temacie:
– W wakacje jadaj dobrze w świetnej cenie i wyjątkowej restauracji il Pavone Hotelu Pavco
– Czterogwiazdkowy Hotel Pavco na Zamościu gotowy! Takiego drugiego w Gorzowie nie ma! Mamy zdjęcia wnętrz!
18zł duże piwo? Żart