spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieZmarł wybitny pejzażysta Jerzy Zgorzałek. Miał swoją pracownię i galerię na Dolinkach....

Zmarł wybitny pejzażysta Jerzy Zgorzałek. Miał swoją pracownię i galerię na Dolinkach. Zobacz prace artysty

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Bardzo smutne informacje nadeszły dziś o śmierci artysty malarza Jerzego Zgorzałka.

Jerzy Zgorzałek przez wiele lat mieszkał w Warszawie, tam miał pracownię malarską i galerię. W 2012 r. otworzył galerię w Gorzowie. Ur. się w 1944 r. w Równem na dzisiejszej Ukrainie. Talent artystyczny odziedziczył po mamie, która malowała i była uzdolniona muzycznie i tanecznie z zawodu była nauczycielką w szkole dla panienek dobrze urodzonych, grała na kilku instrumentach. Jerzy Zgorzałek był żonaty i miał jedną córkę.

W ciągu swojego życia namalował przeszło 1.300 obrazów, które znalazły swoje miejsce w wielu kolekcjach prywatnych na świecie, placówkach MSZ, muzeach polskich i placówkach kultury. Eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych a od 1995 roku na stałe w autorskiej galerii w Warszawie i od 2012 roku w Gorzowie. Biografia artysty znajduje się w encyklopedii WHO’s WHO in Art w Angli, a także w edycji polskiej. Zgorzałek był też członkiem angielskiej Guild of raiway artists. 15 września 2017 r. na uroczystej sesji Rady Miasta za cały pięcioletni wówczas wkład w kulturę i promocję Miasta nagrodzony został nadaniem Honorowej Odznaki Miasta Gorzowa”.

– Moja galeria na Czerniakowskiej w Warszawie miała iść pod młot, ulec rozbiórce. Nie czekając na to wyprzedziłem fakty i zacząłem szukać czegoś w Polsce, byłem w wielu miejscach a nawet w Niemczech. Szukałem czegoś na moje możliwości finansowe. W Gorzowie było o wiele taniej. O tym mieście właściwie nic nie wiedziałem, tylko to, że jest w Polsce i że tu jeździł na żużlu Tomasz Gollob. Gdy przyjechałem, zobaczyłem nową trasę i krajobraz górzysty, to mnie zachwyciło. Namalowałem całą serię gorzowską i wydałem album – tak opowiadał o powodach przenosin z Warszawy do Gorzowa Jerzy Zgorzałek.

Pogrzeb Jerzego Zgorzałka odbędzie się we wtorek, 2 lipca 2024 roku o godz. 13:15 w Kaplicy Gorzowskiego Domu Pogrzebowego przy ul. Żwirowa 21c w Gorzowie.

Kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim składa redakcja GORZÓW.NEWS

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x