spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieKomunikacja miejska dla gorzowskich uczniów ma być darmowa! Jednak dopiero od września...

Komunikacja miejska dla gorzowskich uczniów ma być darmowa! Jednak dopiero od września 2025 roku

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

W poniedziałkowy poranek prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i przewodniczący rady miasta Robert Surowiec, w otoczeniu radnych Gorzów Plus i Platformy Obywatelskiej, spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej, by poinformować, że gorzowscy uczniowie w przyszłym roku będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji.

Najprawdopodobniej stanie się to 1 września 2025 roku, a darmowa komunikacja miejska będzie powiązana z kartą mieszkańca Gorzowa.

– Idea ta była w przestrzeni publicznej rozważana już od jakiegoś czasu, ale nigdy nie była sformalizowana. Dzisiaj, na skutek wspólnej inicjatywy radnych klubów Platformy Obywatelskiej i Gorzów Plus rozpoczynamy proces przygotowania do wprowadzenia w życie tego pomysłu. Chcemy, aby najpóźniej to rozwiązanie weszło w życie 1 września 2025 roku. Jednak postaramy się, aby ruszyło to szybciej – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Robert Surowiec, przewodniczący rady miasta podziękował obu klubom radnych za tę inicjatywę. – To pokazuje nową jakość pracy rady. Będziemy radą dynamiczną, mającą coś do powiedzenia i do zaproponowania. Będziemy dyskutowali o tym z prezydentem, a dyskusja to nie zawsze spór. Liczę na taką bardzo szeroką współpracę całej rady miasta. Takie działanie oznacza wypracowanie dobrych rzeczy dla mieszkańców Gorzowa i to jest pierwszy przykład – mówił jej przewodniczący.

Maria Szupiluk, przewodnicząca klubu radnych Gorzów Plus zwróciła uwagę na korzyści takiego rozwiązania. – Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów wpisuje się w ideę tworzenia miasta przyjaznego. Zachęca młodych ludzi do korzystania z oferty gorzowskich szkół, ale sprzyja też tworzeniu dobrych nawyków korzystania z komunikacji zbiorowej, co ma znaczenie w budowaniu świadomości proekologicznej. Wszystko to daje nadzieję, że dzieci, będąc już dorosłymi, będą chętniej korzystali z miejskiej komunikacji. Ale decyzja jest również korzystna dla rodziców, bo powoduje ulgę w rodzinnym budżecie.

– Jeszcze wiele rzeczy przed nami, dużo kwestii technicznych, żeby określić, jak darmowa komunikacja dla uczniów z Gorzowa będzie działać – mówił z kolei Piotr Wilczewski, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.

Platforma Obywatelska, która ma obecnie większość w Radzie Miasta Gorzowa, w porozumieniu z prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcicki zamierza wprowadzić darmową komunikację miejską. Jednak z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami na początek będą mogli korzystać uczniowie z Gorzowa. Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży mają być powiązane z kartą mieszkańca Gorzowa.
Rozwiązanie zostanie wprowadzone najpóźniej od 1 września 2025 roku. Miasto musi zabezpieczyć na ten cel środku w budżecie, a radni przygotować odpowiednią uchwałę i poddać ją pod głosowanie podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa. Miasto szacuje, że darmowa komunikacja dla uczniów będzie kosztowała około 3 mln zł.

Według miejskich wyliczeń z darmowej komunikacji miejskiej mogłoby skorzystać około 10 tys. osób. Radni i prezydent zamierzają zaprosić włodarzy podgorzowskich gmin do skorzystania z tego projektu, dołączenia do inicjatywy. Gminy mogłyby proporcjonalnie włączyć się w koszt utrzymania komunikacji, a wtedy uczniowie dojeżdżający też mieliby komunikację miejską za darmo.

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x