― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje drogowePo blisko roku od pierwszego przetargu rozpoczęły się prace przy przebudowie Klonowej

Po blisko roku od pierwszego przetargu rozpoczęły się prace przy przebudowie Klonowej

spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Ulica Klonowa zostanie przebudowana na całym odcinku – od ul. Brackiej. Powstanie tu nowa nawierzchnia jezdni wraz z zatoką do zawracania, przebudowy doczeka się również chodnik. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace przygotowawcze i rozbiórkowe. Całość powinna być gotowa po wakacjach. Zadanie realizuje firma Usługi Sprzętowo-Transportowe K. Wiącek za kwotę ponad 370 tys. złotych.

Ewa Iwańska, Gorzowskie Inwestycje Miejskie

Ulica klonowa zostanie przebudowana na całym blisko 110 metrowym odcinku. Ulica stanowi dojazd do przyległych posesji (zabudowa jednorodzinna) i połączona jest z drogą w ciągu ul. Brackiej. Obecnie jezdnia nawierzchnię ma wykonaną z betonu cementowego na podsypce piaskowej (częściowo uzupełniona betonem asfaltowym) ograniczona krawężnikiem betonowym. Szerokość jezdni wynosi ok. 3,5 m. droga zakończona jest placem do zawracania. W ciągu drogi wykonane są zjazdy do przyległych posesji z kostki betonowej wraz z dojściami do posesji. Nawierzchnia jezdni jest w bardzo złym stanie technicznym – występują liczne spękania i nierówności zarówno w układzie podłużnym jak i poprzecznym.

Projekt przebudowy ul. Klonowej.

W ramach przebudowy przewidziano rozbiórkę istniejącej nawierzchni wraz z konstrukcją i wykonanie pełnej konstrukcji jezdni o nawierzchni z betonu asfaltowego o szerokości 3,5m z poszerzeniem do 5,0m w obrębie skrzyżowania z ul. Bracką oraz placem do zawracania o wymiarach 12,0×11,0 na końcu odcinka. Jezdnie ograniczono krawężnikiem betonowym. Zaprojektowana łączna długość osi drogi wynosi 108,50mm. W ramach przebudowy jezdni zaprojektowano: przebudowę istniejącego skrzyżowania z jezdnią w ciągu ul. Bracką (korekta łuków), przebudowę zjazdów przyległych do przebudowywanej jezdni (korekta w układzie wysokościowym) w niezbędnym zakresie, przebudowę przyległego chodnika (korekta w układzie wysokościowym, poszerzenie w związku z korektą linii krawężnika).

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x