spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieWojewódzcy radni złożyli ślubowanie. Anna Synowiec została przewodniczącą lubuskiego sejmiku!

Wojewódzcy radni złożyli ślubowanie. Anna Synowiec została przewodniczącą lubuskiego sejmiku!

spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Dziś w Zielonej Górze rozpoczęła się Inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego kadencji 2024-2029. Pierwsze obrady prowadziła radna seniorka Irena Osos.

Kadencja 2024-2029

W wyborach samorządowych 10 komitetów wyborczych zarejestrowało 39 list, startowało 292 kandydatów (138 kobiet, 154 mężczyzn). Panie stanowiły prawie 50 proc. ogółu startujących tj. 47,6 proc. Średnia wieku kandydatów wynosiła 27 lat. Przypomnijmy, w poprzednim sejmiku więcej było pań niż obecnie. Radnymi województwa lubuskiego zostało 9 kobiet i 21 mężczyzn. Kobiety stanowią obecnie 30 proc. wybranych. Średnia wieku radnych to 57 lat, tak samo wynosiła w 2018 r.

Zadaniem Wojewódzkiej Komisji Wyborczej była organizacja wyborów do Sejmiku Województwa Lubuskiego, a końcowym elementem jest wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego województwa. Komisarz wyborczy Andrzej Zbigniew Skibiński podziękował Zarządowi Województwa Lubuskiego, w tym marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu za umożliwienie pracy Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w komfortowych warunkach oraz wyznaczenie zespołu wspomagającego pracę komisji, tj. pracowników urzędu bardzo profesjonalnych i zaangażowanych, dzięki którym praca komisji przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.

Po odebraniu zaświadczeń, radni uroczyście złożyli ślubowanie.

Sejmik Województwa Lubuskiego utworzą radni z trzech komitetów:

Koalicja Obywatelska:
Marcin Jabłoński, Sebastian Ciemnoczołowski, Anna Synowiec, Grzegorz Potęga, Hubert Harasimowicz, Jerzy Wierchowicz, Tomasz Gierczak, Irena Osos, Leszek Turczyniak, Jarosław Dowhan, Alicja Makarska, Sławomir Kotylak, Małgorzata Paluch-Słowińska i Paweł Giza.

Trzecia Droga:
Marek Halasz, Zbigniew Kołodziej, Edward Fedko, Anna Chinalska, Tomasz Siemiński i Elżbieta Olga Polak.

Prawo i Sprawiedliwość:
Elżbieta Płonka, Zofia Dajczak, Bogusław Motowidełko, Roman Jabłoński, Jacek Kurzępa, Tadeusz Ardelli, Zbigniew Kościk, Jakub Ast, Małgorzata Gośniowska-Kola i Andrzej Wieczorek.

Nowym radnym pogratulował Wiceminister Rozwoju i Technologii Waldemar Sługocki. Podkreślał, że ta kadencja, to będzie dobry czas dla województwa lubuskiego, czas, którego imperatywem sporów, sprzeczek a być może i czasem kłótni będzie tylko i wyłącznie lubuska racja stanu. Wyraził nadzieję, że mimo różnic, które będą się pojawiać w sprawach fundamentalnych, radni województwa będą osiągać kompromisy, bo tylko one będą przyczyniać się do rozwoju wspólnoty samorządowej. – Historia wspólnoty samorządowej w Polsce jest dość bogata i sięga 8 marca 1990 r., jeżeli mówimy o samorządzie podstawowym. Jestem przekonany, że lubuskie samorządy szczebla podstawowego będą odgrywać istotną rolę w rozwoju Ziemi Lubuskiej, tak jak istotną rolę odgrywać będą samorządy powiatowe. Jestem przekonany, że reforma z 5 czerwca 1998 r., zwłaszcza ta dotycząca szczebla wojewódzkiego, ukształtowała na nowo przyszłość państwa polskiego. Pozwoliła w sposób zdecydowanie racjonalniejszy adresować pomoc publiczną na rzecz rozwoju państwa polskiego. To także element integracji Polski z Unia Europejską. To także konieczność dostosowania struktur państwa do realizacji polityki intraregionalnej, wewnątrz regionalnej, która jest możliwa dzięki temu, że region to autonomiczna struktura ze swoimi władzami, zarówno tymi uchwałodawczymi jak i wykonawczymi i aparatem administracyjnym, który stanowi Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – mówił wiceminister.

Zaznaczył, że okresem przełomowym było wstąpienie 1 maja 2004 r. Polski do Unii Europejskiej. Początkowo były to symboliczne pieniądze. Była to namiastka polityki regionalnej. Dzisiaj Polska w Unii Europejskiej skróciła dystans do najbardziej rozwiniętych krajów wspólnoty.

– Ważne jest, aby kontynuować wzrost Ziemi Lubuskiej i Polski. Silnej i bezpiecznej Ziemi Lubuskiej w mądrej, przewidywalnej i bezpiecznej Polsce w Unii Europejskiej. Proszę, nie zapominajcie o tym, że realizujecie misję publiczną dla mieszkańców Ziemi Lubuskiej. Trzymam za wszystkich państwa gorąco kciuki, życzę mądrych decyzji, które skutkować będą trwałym rozwojem Ziemi Lubuskiej – mówił Wiceminister Rozwoju i Technologii Waldemar Sługocki.

Gratulacje złożyła także Posłanka Elżbieta Anna Polak. – Drodzy radni, dla was to wielki dzień. Na tej sali widzę wiele koleżanek i kolegów, z którymi spotkałam się w 1994 r. Wiem, jaką siłę ma samorząd – samorząd ma moc sprawczą. Przez 30 lat kandydowałam, dwa razy przegrałam, ale trzeba zawsze iść do przodu. Gdy zarząd województwa ma silne wsparcie Sejmiku Województwa, gdy jest drużyna, wiele można osiągnąć. Tego życzę przyszłemu marszałkowi i zarządowi województwa. To samorząd, to Sejmik tworzy warunki do rozwoju. Region lubuski ma potencjał, a mieszkańcy zasługują na dobrą przyszłość dla naszych dzieci i dla naszych wnuków. Niech ten dzień będzie otwarciem na dobrą przyszłość. Mamy to szczęście, że jesteśmy od 20 lat w Unii Europejskiej. Do Polski popłynęły wielkie pieniądze. Były one potrzebne, aby odrobić starty i opóźnienia. Tu chodzi o prawdziwe wartości kultury Zachodu. Dziś szczególne znaczenia ma pokój, obronność i bezpieczeństwo – mówiła posłanka.

Anna Synowiec przewodniczącą Sejmiku Województwa Lubuskiego

Radni Województwa Lubuskiego jednogłośnie wybrali Annę Synowiec na przewodniczącą Sejmiku Województwa. Wyboru dokonali podczas inauguracyjnej sesji 6 maja 2024 r.

Za wyborem Anny Synowiec zagłosowało wszystkich 30 radnych.

Anna Synowiec fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl

– Myślę, że to dla nas nowe otwarcie. Ciąży na nas wielka odpowiedzialność. Razem możemy robić wielkie rzeczy. Liczę na konstruktywną krytykę i współpracę – mówiła przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji.

Anna Synowiec pochodzi z Gorzowa. Z zawodu jest prawniczką. Działa w klubie Koalicji Obywatelskiej od 9 lat.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x