Remont zachodniej ściany wieży Białego Kościółka trwał trzy miesiące i zakończył się na początku tego miesiąca. Pozostałe trzy ściany również doczekają się po blisko pół wieku renowacji i odmalowania. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac za ponad 2 mln złotych. Prace mają zostać ukończone do końca roku.
Remont kościelnej wieży został podzielony na dwa etapy. W ramach pierwszego za 400 tys. zł. odnowiona została zachodnia ściana. Środki na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawca trzech pozostałych ścian został właśnie wyłoniony w postępowaniu przetargowym. Za 2 mln 67 tys. 368,21 zł pracę do końca roku wykona firma P.H.U. PLUS Jarosław Korczyński z Gorzowa. Środki na ten cel pochodzą z Polskiego Ładu.
Co dokładnie zostanie wykonane w ramach prac?
Przedsięwzięcie polega na wykonaniu prac renowacyjnych i konserwatorskich na zewnątrz i wewnątrz zabytkowego budynku Kościoła pw. Św. Stanisława Kostki w Gorzowie.
W zakresie wieży dzwonniczej zostanie przeprowadzony remont i renowacja zewnętrznych elewacji ścian północnej, południowej i wschodniej, w tym: naprawa tynków, odgrzybianie, zabezpieczenie przeciwwilgociowe, malowanie, renowacja okien, renowacja ścian wewnętrznych wieży kościelnej, w tym: naprawa tynków, odgrzybianie, zabezpieczenie przeciwwilgociowe i malowanie. A także renowacja schodów drewnianych wieży i renowacja i konserwacja mechanizmu zegarowego wieży.
W zakresie budynku głównego kościoła przeprowadzona będzie renowacja stropu drewnianego nad całym budynkiem kościoła, w tym zakrystii i kaplicy bocznej.
Trochę historii
Kościół wzniesiony na miejscu średniowiecznej kaplicy św. Gertrudy i św. Wawrzyńca przy której mieścił się budynek szpitala oraz cmentarz. Pierwsze plany związane z budową świątyni pojawiły się już w 1636 roku natomiast sama budowa rozpoczęła się w 1696 roku i trwała do 1703 roku. W tym czasie wzniesiono korpus nawowy i wyposażono obiekt. Kościół przeznaczony na potrzeby wyznawców kalwinizmu, poświęcono w 1704 roku nadając mu nazwę „Kościoła Zgody”. W 1726 roku przebudowano wieżę kościoła, a w 1736 roku dobudowano zakrystię. W latach 1768-1778 kościół przebudowano wg wytycznych architekta Ludwika Hahna. Budynek nabrał cech klasycystycznych i został ponownie poświęcony. Prace budowlane prowadzone w latach 1864-1864 nadały obiektowi cech neoromańskich. Rok 1945 przyniósł duże starty dla świątyni. W wyniku podpalenia przez żołnierzy rosyjskich, wnętrze kościoła zostało zniszczone. Po wojnie, w 1972 roku kościół trafia w ręce Zakonu oo. Kapucynów – stając się świątynią katolicką. W związku z uzyskaniem zgody na modernizację budynku, w latach 1975-1980 wzniesiono na nowo korpus nawowy a w roku 1988 zakończono prace związane z budową klasztoru. 24 sierpnia 1996 roku powstała parafia Braci Mniejszych Kapucynów pw. św. Antoniego Padewskiego i Stanisława Kostki.
W temacie:
Ruszył remont Białego Kościółka. Co zostanie zrobione?