Kamień węgielny pod budowę Centrum Symulacji Medycznej na terenie Akademii im. Jakuba z Paradyża wmurowano 1 lutego tego roku. Budynek powstaje z prefabrykatów, co pozwala na bardzo szybką jego realizację. Obecnie trwają już prace przy wykańczaniu dachu.
Budynek Centrum Symulacji Medycznej powstaje na działce nr 870/26. Nieruchomość znajduje się na obszarze układu urbanistyczno-architektonicznego dawnych koszar im. generała Hermana von Stranza z 1935 roku, który to układ wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Na terenie inwestycji znajdowała się podziemna budowla – bunkry, nieliczne drzewa oraz zieleń niska. Prace rozbiórkowe i porządkowanie terenu zostały oczywiście wykonane przed rozpoczęciem inwestycji.
Nowy budynek zaprojektowano zgodnie z wytycznym miejskiego konserwatora zabytków, który zalecił nawiązanie do miejscowej architektury koszarowej z lat trzydziestych XX wieku i zasugerował zrezygnowanie z boniowania ścian parteru na rzecz zastosowania ceglanego cokołu i ceglanej opaski partii wejścia głównego.
Budynek dydaktyczny Centrum Stymulacji Medycznej ma ok. 302 mkw. powierzchni zabudowy i powierzchnię całkowitą ok. 906 mkw. Budynek ma cztery kondygnacje łącznie z nieużytkowym poddaszem. W budynku znajdzie się w sumie osiem sal dydaktycznych o wielkościach od 48 do 76 mkw. każda.
– Budujemy Centrum Symulacji Medycznej, po to by wejść z kształceniem medycznym na taki poziom, który będzie gwarantował naprawdę najwyższą jakość – mówi dla GWS Roman Gawroniak, kanclerzem Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Centrum zajmie również budynek nr 8 kompleksu uczelnianego przy ulicy Chopina, gdzie zostaną stworzone warunki szpitalne – studenci będą mogli ćwiczyć różne procedury medyczne i przygotowywać się do leczenia prawdziwych pacjentów.
Centrum ma poprawić jakość i efektywność kształcenia studentów kierunków medycznych gorzowskiej akademii, a gorzowskiemu szpitalowi da możliwość zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej. Kształcenie kadry medycznej, pielęgniarek, ratowników medycznych, a w przyszłości możliwe, że również lekarzy jest bardzo ważne.
W ramach inwestycji pojawi się specjalny symulator karetki, dzięki któremu przyszli ratownicy medyczni będą mogli ćwiczyć zabiegi wewnątrz pojazdu.
Wykonawcą inwestycji jest firma CLIMATIC Sp. z o.o. sp. k. z Michałowic. Za wszystkie prace otrzyma 13 mln 195 tys. zł.