spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

Uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opiniePłyta wydana przez Filharmonię Gorzowską nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Muzyka...

Płyta wydana przez Filharmonię Gorzowską nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Muzyka Orkiestrowa

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Wśród pięciu nominacji Akademii Fonograficznej do Albumu Roku nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Muzyka Orkiestrowa, znalazł się album „Malawski – Palester. Ślad ocalony”, wydany w ubiegłym roku przez Filharmonię Gorzowską.

– Jest to dowód na potencjał naszej filharmonii, na jej ambicję, by być wyróżniającą się instytucją w świecie muzycznym, w świecie kultury, będziemy ją w tym wspierać – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

Pomysł na realizację i produkcję albumu zrodził się po odnalezieniu w Filmotece Narodowej oryginałów partytur. Wydanie płyty miało na celu przywrócenie polskiej kulturze muzycznej tych zapomnianych utworów. Coś, co miało na zawsze zniknąć i nie zabrzmieć nigdy ponownie (w wyniku nałożonej na filmy cenzury) odnaleziono z zbiorach Filmoteki Narodowej, zarejestrowano i wydano w postaci albumu CD. Na płycie znajduje się muzyka do filmu „Robinson Warszawski” Artura Malawskiego oraz Romana Palestra do filmu „Miasto nieujarzmione”.

Artur Malawski/Roman Palester – Ślad ocalony – DUX Recordings

„Ślad ocalony” to filmowe suity napisane przez dwóch wybitnych polskich kompozytorów, Romana Palestera i Artura Malawskiego. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod kierunkiem Marty Kluczyńskiej wspaniale interpretuje kompozycje stanowiące ilustracje muzyczne do filmów „Miasto nieujarzmione” Jerzego Zarzyckiego z 1949 roku oraz odnalezionej wersji zatytułowanej „Robinson warszawski”. Pierwotna wersja „Robinsona warszawskiego” nie ocalała, odnalazła się jednak jedna z jego wczesnych wersji, którą pokazano publiczności dopiero w 2002 roku. Wcześniej, w roku 1950, widzowie obejrzeli ten film pod zmienionym tytułem „Miasto nieujarzmione”, a było to wynikiem ingerencji ówczesnej cenzury, tak znacznej, że jeden ze scenarzystów – Czesław Miłosz – wycofał z filmu swoje nazwisko. Film jest oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Przedstawia losy Rafalskiego, „warszawskiego Robinsona”, który po upadku Powstania ukrywa się w ruinach Warszawy. „Ślad ocalony” przybliża obie suity w błyskotliwej interpretacji gorzowskich filharmoników. Nagranie jest pierwszą w historii publiczną prezentacją muzyki napisanej przez Artura Malawskiego do pierwotnej, zaginionej wersji obrazu z 1949 roku. Odnalezione po latach materiały nutowe są prawdopodobnie jedynym śladem, jaki po niej pozostał. Interesujące jest porównanie zorkiestrowanej z rozmachem symfonicznej partytury Romana Palestra o późnoromantycznym kolorycie z wersją wcześniejszą skomponowaną przez Malawskiego – oszczędniejszą w środkach wyrazu, bardziej współczesną.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x