Z początkiem roku uruchomiony został nowy przystanek tramwajowy na ulicy Warszawskiej w pobliżu Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych. Od soboty został jednak zawieszony z powodu nieostrożności kierowców i potrąceniu pasażerki wysiadającej z tramwaju.
Utworzenie tego przystanku wynikało z wielu próśb i sugestii, kierowanych do służb miejskich przez uczniów miejscowych szkół, które w ostatnich latach powstały w tej okolicy. O przystanek prosili też mieszkańcy nowych budynków, które zbudowanych w pobliżu oraz gorzowianie korzystający z instytucji usługowych i obiektów kultury. Sens utworzenia takiego przystanku podkreślali również miejscy radni oraz gorzowskie media.
Miejsce, które wybrano na przystanek, jest najdogodniejsze z wszystkich branych pod uwagę. Przy wyborze kierowano się zarówno względami bezpieczeństwa, jak i funkcjonalnością. Wybór konsultowano z gorzowską policją. Analizy prowadzone przez służby komunikacji miejskiej pokazują, że ta funkcjonalność jest duża, korzysta z niego wielu pasażerów, szczególnie osoby wysiadające.
Problemem okazuje się jednak bezpieczeństwo pasażerów, wynikające z nieostrożności kierowców. Pomimo prawidłowego oznakowania przystanku, łamią oni przepisy ruchu drogowego i zagrażają pasażerom komunikacji tramwajowej.
W ostatnim czasie nieostrożność kierowcy spowodowała zagrożenie dla zdrowia jednej z młodych pasażerek. Szczęśliwie zdarzenie było niegroźne.
Służby miejskie, odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym i miejską komunikację, chcą jednak zminimalizować te zagrożenia. Dlatego od 6 stycznia br., funkcjonowanie przystanku zostanie zawieszone czasowo. Zawieszenie potrwa do czasu przeprowadzenia dodatkowych działań, zwiększających bezpieczeństwo pasażerów. Powinny one potrwać przynajmniej 2-3 tygodnie. Termin uzależniony jest od możliwości przeprowadzenia dodatkowych prac na rzecz bezpieczeństwa i od warunków pogodowych przy ich wykonywaniu.
Działania, które zostały zaplanowane i uzgodnione z policją to:
– stworzenie jeszcze bardziej wyrazistego oznakowania poziomego i pionowego oraz miejsca przystanku,
– zwiększenie siły oświetlenia ulicznego okolicy przystanku,
– stworzenie dodatkowych punktów świetlnych w jezdni (tzw. oczka),
– wymalowanie „linii peronu” na krawężniku na długości przystanku, zwiększy to jego widoczność,
– zmiana na bardziej widoczne (z silniejszym tłem fluorescencyjnym) znaki D-15 i D-17 (informujące o przystanku tramwajowym i autobusowym),
– komunikaty słowne w pojazdach tramwajowych o warunkach bezpieczeństwa,
– komunikaty wizualne wyświetlane na tramwaju o warunkach bezpieczeństwa.
Na czas zawieszenia przystanku tramwajowego, w wyznaczonym miejscu w dalszym ciągu będzie funkcjonował przystanek autobusowy, po to, by kierowcy wyrobili w sobie nawyk zatrzymywania się przed pojazdami komunikacji miejskiej.
Te działania powinny przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów.
O postępie prac służby miejskie będą informować. Po ich zakończeniu podany zostanie termin ponownego uruchomienia przystanku tramwajowego na ulicy Warszawskiej.