― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje drogoweTramwaje pojadą Jancarza. Kiedy? Mamy projekt! (zdjęcia)

Tramwaje pojadą Jancarza. Kiedy? Mamy projekt! (zdjęcia)

― REKLAMA ―spot_img

Miasto potwierdza, że wzdłuż ulicy Jancarza powstanie nowe torowisko tramwajowe. W przyszłości przejedziemy tramwajem tuż przy wejściu na dworzec PKP i przez planowane centrum przesiadkowe. Dokąd nowy odcinek będzie prowadził? Kiedy powstanie?

Wielu gorzowian zastanawia się po co ułożono ostatnio torowisko zakręcające w ul. Jancarza skoro tramwaje mają się zatrzymywać w okolicy 70 metrów od budynku dworca PKP w deptakowej części ul. Dworcowej. Odpowiedź jest prosta. W przyszłości tramwaje pojadą dalej. Budynek będący łącznikiem między dworcem PKP i zabytkowym budynkiem PKP z 1895 roku zostanie wyburzony, co pozwoli na poprowadzenie torowiska przez planowane centrum przesiadkowe i dalej ul. Jancarza aż do ul. Sikorskiego gdzie połączy się z istniejącym torowiskiem.

To jak ma wyglądać nowe torowisko w ul. Jancarza prezentujemy na projekcie. Jadąc od ul. Dworcowej (tutaj w całej jej długości jest jeden tor) przejedziemy koło dworca PKP i skręcimy na teren centrum przesiadkowego gdzie początkowo będą dwa tory a w centralnej jego części nawet trzy i ponownie dwa w ul. Jancarza na odcinku od centrum przesiadkowego do istniejącego torowiska w ul. Sikorskiego. Po zakończeniu inwestycji wszystkie linie tramwajowe jadące w kierunku i z Wieprzyc mają jeździć przez centrum przesiadkowe. Stąd też aż trzy tory na terenie właśnie centrum przesiadkowego. Dwa pierwsze mają pozwolić na bezkolizyjne funkcjonowanie istniejących już połączeń. A trzeci tor umożliwi obsłużenie ewentualnie nowych linii, które kursowałby docelowo w to miejsce.

Koncepcja układu funkcjonalnego centrum przesiadkowego z nową linią tramwajową.

Torowisko w ul. Sikorskiego na odcinku od Rolnika do skrzyżowania z ul. Jancarza będzie dużo rzadziej eksploatowany i ma się stać tzw. pętlą uliczną dla linii, których przystankiem docelowym będzie centrum przesiadkowe.

Kiedy inwestycja ma szansę zostać zrealizowana i ile będzie kosztowała?

W styczniu tego roku Miasto ogłosiło, że otrzyma 180 mln zł wsparcia z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Przeznaczone są one na zakup dziesięciu nowych tramwajów (Miasto całkowicie zrezygnuje ze starego poniemieckiego taboru) oraz przebudowę kolejnych elementów trakcji oraz rozbudowę linii tramwajowych. Miasto do otrzymanej kwoty musi dołożyć około 30 mln środków własnych. Więc pula całego zadania wyniesie 210 mln. zł. Miasto szacuje, że same tramwaje będą kosztowały 90 mln zł. Ile pochłoną nowe tory na terenie centrum przesiadkowego i wzdłuż ul. Jancarza jeszcze dokładnie nie wiadomo. Ale szacuje się, że będzie to kilkadziesiąt mln zł. W ramach otrzymanych środków Miasto chce też przeprowadzić remonty istniejących odcinków torowiska w ul. Pomorskiej i Kazimierza Wielkiego (tu podczas wcześniejszego remontu nie wymieniono jednego z odcinków). Wygląda więc na to, że w ramach tych środków nie powstanie więcej nowych torowisk w Gorzowie.

Środki jakie Miasto ma otrzymać w ramach unijnego programu będzie musiało rozliczyć do końca 2030 roku. Więc na realizację inwestycji poczekamy jeszcze kilka lat.

― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x