Akademia im. Jakuba z Paradyża w kwietniu tego roku podpisała umowę na budowę budynku dydaktycznego jako zaplecza Centrum Symulacji Medycznej w technologii modułowej w formule zaprojektuj i wybuduj. Prace rozbiórkowe bunkra na działce przy ul. Chopina zostały już wykonane. W ubiegły wtorek inwestor wystąpił do Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę. Budynek ma być gotowy w przeciągu dziesięciu miesięcy od momentu rozpoczęcia prac.
Symulacja medyczna jest metodą dydaktyczną umożliwiającą nauczanie poprzez uczestnictwo w realistycznych scenariuszach osadzonych w naturalnym dla danej specjalności środowisku pracy takich jak ambulans ratunkowy, sala intensywnej terapii czy np. sala porodowa. Pozwala ona na łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi i wykorzystaniem kompetencji miękkich.
– Budujemy Centrum Symulacji Medycznej, po to by wejść z kształceniem medycznym na taki poziom, który będzie gwarantował naprawdę najwyższą jakość – mówi dla GWS Roman Gawroniak, kanclerzem Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Budynek dydaktyczny Centrum Stymulacji Medycznej będzie miał ok. 302 mkw. powierzchni zabudowy i powierzchnię całkowitą ok. 906 mkw. Budynek będzie miał cztery kondygnacje łącznie z nieużytkowym poddaszem. Wysokość budynku do kaletnicy wyniesie ok. 17 m, wysokość do okapu to 10,5 m. W budynku znajdzie się w sumie osiem sal dydaktycznych o wielkościach od 48 do 76 mkw. każda.
Nieruchomość znajduje się na obszarze układu urbanistyczno-architektonicznego dawnych koszar im. generała Hermana von Stranza z 1935 roku, który to układ wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Na terenie inwestycji znajdowała się podziemna budowla – bunkry, nieliczne drzewa oraz zieleń niska. Prace rozbiórkowe i porządkowanie terenu zostało już wykonane co widać na naszych zdjęciach.
Nowy budynek zaprojektowano zgodnie z wytycznym miejskiego konserwatora zabytków, który zalecił nawiązanie do miejscowej architektury koszarowej z lat trzydziestych XX wieku i zasugerował zrezygnowanie z boniowania ścian parteru na rzecz zastosowania ceglanego cokołu i ceglanej opaski partii wejścia głównego.
Wykonawcą inwestycji jest firma CLIMATIC Sp. z o.o. sp. k. z Michałowic. Za wszystkie prace otrzyma 13 mln 195 tys. zł.