― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieMamy dwie nowe ulice i dwa nowe ronda! Jakie nazwy?

Mamy dwie nowe ulice i dwa nowe ronda! Jakie nazwy?

― REKLAMA ―spot_img

Miejscy Radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta uchwalili nazwy dla dwóch wybudowanych w ostatnim czasie odcinków ulic. Nazw doczekały się również dwa nowe ronda, które powstały w ciągu ul. Walczaka.

Nazwę: Stanisława Żytkowskiego nadano ulicy odchodzącej od ul. Teatralnej w kierunku zachodnim

Uzasadnienie: Stanisław Żytkowski urodził się w 1948 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Prowadził działalność opozycyjną w latach 1980-1989. Był aktywnym działaczem NSZZ ,,Solidarność’’. Założył Polską Partię Demokratyczną, której celem było uzyskanie pełnej suwerenności dla Polski. W 1981 r. został internowany i osadzony najpierw w Ośrodku Odosobnienia w Wierzchowie Pomorskim, a następnie w Głogowie, Ostrowie Wielkopolskim i Gębarzewie. Pomimo zastosowanych represji nie zaprzestał działalności opozycyjnej i zajął się pracą na rzecz „Radia Solidarność”, a także drukował i kolportował nielegalne czasopismo „Feniks”. Postanowieniem prokuratury w Gorzowie został tymczasowo aresztowany i osadzony w areszcie śledczym w Poznaniu, z którego został zwolniony na mocy amnestii. Stanisław Żytkowski był współzałożycielem gorzowskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W 1988 roku objął funkcję przewodniczącego Rady Regionu „S”. W związku z działalnością opozycyjną był inwigilowany przez gorzowską Służbę Bezpieczeństwa. Zmarł 16 września 2022 r.

Ulica Stanisława Żytkowskiego

Nazwę: Logistyczna nadano ulicy odchodzącej od ul. Szczecińskiej w kierunku południowym.

Uzasadnienie: Nazwa wpisuje się tematycznie w charakter działalności przedsiębiorstw zlokalizowanych w tym rejonie.

Ulica Logistyczna

Nazwę: Sopockie nadano rondu na skrzyżowaniu ulic Franciszka Walczaka i Szarych Szeregów.

Uzasadnienie: Nazwa nawiązuje tematycznie do nazwy miasta, w kierunku którego prowadzi droga nr 22. Łącznie z nazwami rond: Gdańskie i Gdyńskie, tworzą spójność tematyczną i nawiązują do tzw. Trójmiasta.

Rondo Sopockie

Nazwę: Gdyńskie nadano rondu na skrzyżowaniu ulic Franciszka Walczaka i gen. Augusta Emila Fieldorfa-Nila.

Uzasadnienie: Nazwa nawiązuje tematycznie do nazwy miasta, w kierunku którego prowadzi droga nr 22. Łącznie z nazwami rond: Gdańskie i Sopockie, tworzą spójność tematyczną i nawiązują do tzw. Trójmiasta.

Rondo Gdyńskie

Wszystkie nowe nazwy zaczną funkcjonować po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x