21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Zabytkowy cmentarz świętokrzyski jest wreszcie remontowany! Zobaczcie jak zmieniają się alejki! (zdjęcia)

REKLAMAspot_img

Renowacja cmentarza świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej ujęta była w projekcie „Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty”. Na początku lipca 2019 roku minister kultury zdecydował o przyznaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 17 mln zł na cały projekt. Większa część funduszy, bo aż 10 mln zł poszło na remont katedry. Po czterech latach przyszła wreszcie kolej na rozpoczęcie remontu cmentarza. Na ten cel przeznaczono 800 tys. zł. Jest to oczywiście zbyt mało, aby wykonać wszystkie potrzebne prace. Środki zostały przeznaczone na modernizację alejek i renowacje części najcenniejszych nagrobków.

Prace remontowe ruszyły w lipcu od przebudowy głównej alei prowadzącej od ul. Warszawskiej do wyjścia (obecnie zaspawanego) przy wieżowcach zlokalizowanych przy ul. Nowej. Jak widać na naszych zdjęciach zadanie w większości zostało już wykonane. Do zadań konsorcjum firm Viamar Mariusz Musiał z Jenińca i Monumenti Muratore Sp. z o.o. z Zielonej Góry należy też wykonanie odwodnienia ścieżek, umocnienie skarpy od strony ul. Głowackiego, remont ogrodzenia od strony ul. Warszawskiej, budowa parkingu i oczyszczenie najstarszych i najcenniejszych pomników.

Nekropolia została zamknięta w 1963 r. Dawna kaplica pogrzebowa pełni teraz funkcję cerkwi greckokatolickiej. Na cmentarzu przy ul. Walczaka, którego początki sięgają 1855 r. pochowano ponad 7.000 osób.

Przeczytaj też:
Remontu na cmentarzu wojennym nie będzie! Przynajmniej na razie!
Wszystkich Świętych: Zobaczcie, jak cmentarz prezentował się z lotu ptaka
Miasto będzie modernizować cmentarz wojenny za pieniądze od wojewody. Potrzebna inwestycja? (zdjęcia)
Trwa rozbudowa cmentarza komunalnego! Jak idą prace? (zdjęcia)
Jest nowa wyszukiwarka grobów na gorzowskim cmentarzu

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Inwestycje miejskie
5 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x