spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieBusiness Insider: W Gorzowie dobrze się żyje!

Business Insider: W Gorzowie dobrze się żyje!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Serwis internetowy Business Insider sporządził ranking najlepszych polskich miast do życia. Okazało się, że najlepszym do zamieszkania miastem wojewódzkim jest Poznań, drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie Opole. Gorzów znalazł się na dobrym, siódmym miejscu.

Sporo rankingów ukazuje się w ostatnim czasie, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się adekwatny do stanu faktycznego – uznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Pobudzić rozwój i miasto dla pokoleń – to dwa hasła przewodnie moich minionych kampanii, a zawarta pomiędzy nimi odległość blisko dekady, można powiedzieć, że została opisana przez ten ranking. Osobiście widzę wiele rzeczy do poprawy, zmiany czy rozbudowy jednak trudno nie zgodzić się z konkluzją wypływająca z tego raportu, że Gorzów jest dobrym miastem do mieszkania, do pracy i do nauki. Systematycznie podnosimy jakość dróg, komunikacji miejskiej, poszerzamy ofertę kulturalną, inwestujemy w rozwój ekologiczny, czuwamy nad jakością powietrza – dodał.

Na miasto trzeba patrzeć w szerszym kontekście, przez pryzmat innych porównywalnych miast, jak wypadamy na ich tle, tego co się dzieje w kraju, jak wygląda w nim rozwój społeczny czy demografia. Prezydent Szymankiewicz wspomniał niedawno o problemie wyludniania. To problemem ogólnopolski, wystarczy zajrzeć do danych. U nas nie jest źle, bo co prawda mamy mniej zameldowanych, ale ze spisu powszechnego wynika, że liczba zdeklarowanych gorzowian wcale nie zmalała. Poza tym rośnie liczba ludzi w pobliskich gminach, czyli powiększamy się jako aglomeracja – podkreślił prezydent Wójcicki

Business Insider wziął pod uwagę stopę bezrobocia, wysokość wynagrodzeń i cen mieszkań z rynku wtórnego oraz dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.

Serwis podkreśla, iż ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim chodzą średnio po niecałe 6,5 tys. zł za mkw., jednocześnie we Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku stawki są już pięciocyfrowe, a w stolicy przekraczają 14 tys. zł.

Drugie miejsce w rankingu zajęliśmy nie tylko w kategorii „dostępność mieszkań” (po Katowicach, przed Opolem), ale także w kategorii „jakość powietrza” (po Opolu, przed Poznaniem).

Choć stopa bezrobocia w Gorzowie jest niska, w rankingu zajęliśmy dopiero ósme miejsce (pierwsza trójka to Poznań, Katowice i Warszawa). Również ósmą pozycję zajęliśmy w kategorii przestępczość (najbezpieczniej jest w Rzeszowie, Olsztynie i Lublinie).

14 miejsce, trzecie od końca, Gorzów zajął w kategorii średnie wynagrodzenie oraz dostęp do lekarza na NFZ.

Na podstawie oficjalnych danych za maj i czerwiec tego roku Business Insider uznał, iż do najlepszych miast wojewódzkich do życia zaliczyć można przede wszystkim Poznań, Katowice i Opole. Co ciekawe, daleko z tyłu jest Kraków i Warszawa, a na szarym końcu plasuje się Białystok.

Serwis ranking najlepszych miast do życia w Polsce zamierza regularnie aktualizować.

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x