― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieGorzów światową stolicą tańca

Gorzów światową stolicą tańca

― REKLAMA ―spot_img

Rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Tańca Folk Harbor. Do Gorzowa przyjechało osiem zespołów z pięciu kontynentów. W niedzielę zaprezentowali krótkie programy taneczne publiczności cyklu „Dobry wieczór Gorzów”, na scenie plenerowej na Starym Rynku. Festiwal oficjalnie otworzył gospodarz miasta prezydent Jacek Wójcicki.

W tegorocznym festiwalu biorą udział zespoły z Brazylii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Maroka, Ukrainy, Meksyku i Senegalu. Ponadto, udział biorą również zespoły z gorzowskiego Młodzieżowego Domu Kultury, tj. Mali Gorzowiacy, Buziaki i Aluzja, które zapewniają wysoki poziom artystyczny i organizacyjny wydarzeń oraz koncertów.

– Przez najbliższe dni Gorzów będzie najgorętszym miejscem na świecie. A to wszystko dzięki waszej energii i radości. Bo taniec to radość, możliwość nawiązywania kontaktów i wymiana doświadczeń – zaznaczył prezydenta Jacek Wójcicki, otwierając oficjalnie 27. Międzynarodowy Festiwal Tańca Folk Harbor. Powitanie odbywało się w tradycyjny sposób. Gorzowscy tancerze wnieśli na scenę symboliczne bochenki chleba i sól. Prezydent życzył zespołom wielu dobrych wrażeń i wspaniałego pobytu w Gorzowie.

Festiwal potrwa do środy 28 czerwca. W tym czasie zespoły będą rywalizować o miano najlepszego podczas konkursu w teatrze. Programy oceniają międzynarodowi eksperci. Zaprezentują się również w krótkich programach tanecznych w Kłodawie przy Gminnym Ośrodku Kultury i podczas koncertu finałowego w gorzowskim amfiteatrze. Na ten ostatni zapraszamy o godzinie 19.00. Dodatkowo przy MDK przy ul. Śląskiej przygotowana jest „aktywna strefa relaksu”. Tam jest szansa na spotkanie z członkami zespołów, krótką rozmowę i obejrzenie pokazów tanecznych w mniej formalnych okolicznościach.

Jednym ze stałych elementów pobytu zespołów w naszym mieście jest wizyta w ratuszu. W poniedziałek (26 czerwca) prezydent Jacek Wójcicki wspólnie z wiceprezydent Małgorzatą Domagałą przyjął delegację wszystkich zespołów oraz jurorów konkursu w Urzędzie Miasta. Była okazja do krótkiej rozmowy oraz wymiany podarunków.

Zaproszone do Gorzowa zespoły folklorystyczne przywożą ze sobą swoją niepowtarzalną kulturę, wartości narodowe, kolorowe stroje, unikalne instrumenty i muzykę, taniec i śpiew. Specjalnie przygotowany program artystyczny daje im niezapomnianą radość z dzielenia się tym wszystkim z gorzowianami. Festiwal Folk Harbor jest ambasadorem Gorzowa, promuje miasto, jego mieszkańców i jego wartości w Polsce i na świecie. Jest także festiwalem międzynarodowej organizacji festiwali tańca FIDAF (federacji założonej w 2012 w Korei Południowej) wraz z międzynarodowymi nagrodami (dwukrotnie za organizację otrzymał nagrodę The Best Festival Award – w 2018 i 2021 roku).

Gorzów od wielu lat rozwija działalność zespołów tanecznych. ZTL Mali Gorzowiacy działa już od ponad 40 lat, podobnie „Buziaki”, a najmłodszy zespół „Aluzja” zaszczepia pasję do tańca od ponad 15 lat. Wszystkie zespoły biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tanecznych, zajmując wysokie miejsca. Tancerze poprzez taniec promują kulturę, tradycyjne wartości, ale przede wszystkim mimisto, w którym rozwijają swój talent.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x