― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieCentrum miasta ma się wreszcie zazielenić

Centrum miasta ma się wreszcie zazielenić

― REKLAMA ―spot_img

Przed nami przełomowe zmiany w wyglądzie centrum Gorzowa i na niektórych gorzowskich przystankach. Wzdłuż Sikorskiego, tam, gdzie będzie to możliwe, usunięte zostaną powierzchnie utwardzone i posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i trawy. Powstanie też osiem zielonych przystanków. Zielenią będziemy się cieszyć już w przyszłym roku – poinformowali we wtorek na konferencji o odbetonowaniu i zazielenianiu miasta prezydenci i urzędnicy.

– Znów mamy dobre informacje dla naszych mieszkańców; bardzo znacznie zazielenimy centrum miasta i odbetonujemy, czy bardziej odkostkujemy, tam, gdzie to możliwe, fragmenty ulicy Sikorskiego. Przygotowaliśmy ciekawy projekt, znaleźliśmy dla niego dofinansowanie i zaczynamy przygotowania do jego realizacji. Robimy to, bo wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, również te krytyczne, które dotyczyły ulicy Sikorskiego -zaczął spotkanie Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

– Choć jeszcze raz chcę podkreślić, że podczas jej przebudowy fizycznie nie wycięliśmy ani jednego drzewa i nie ubyło na niej zieleni. Ale rzeczywiście przestrzeń jest dosyć monolityczna i postanowiliśmy przeprowadzić poważne zmiany, znacznie zwiększające przestrzeń aktywną biologicznie, gdzie posadzimy 31 nowych drzew i 3600 innych roślin, tym samym diametralnie zmienimy przestrzeń centrum Gorzowa – podkreślił prezydent.

– Chcę przy tej okazji podziękować mojemu zespołowi współpracowników, bo dzięki nim pozyskaliśmy dofinansowanie, dzięki temu, że udało się rozszerzyć projekt rewaloryzacji parków Wiosny Ludów i Kopernika. To sukces, bo mamy dodatkowe 3 miliony i dzięki temu ulica Sikorskiego – od Hejmanowskiej do Strzeleckiej, zyska nową, piękną przestrzeń – dodał Wójcicki.

– Nowy projekt to efekt pracy zespołowej prowadzonej w ostatnim czasie przez kilka naszych wydziałów. Musieliśmy dokładnie przeanalizować możliwości, po to, by móc maksymalnie stworzyć zielone miejsca uprawy, które są wzdłuż ulicy Sikorskiego do wygospodarowania. Musieliśmy uwzględnić wiele kwestii – bezpieczeństwa komunikacyjnego, ruch pieszych, sprawy infrastruktury podziemnej, która znajduje się w tamtym rejonie. Dzięki temu udało się wpisać w tę przestrzeń ponad 30 drzew i tysiące innych roślin, aby maksymalnie wzbogacić przestrzeń centrum – powiedziała Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

– Cały projekt chcemy zrealizować do końca tego roku, a zawiera on o wiele więcej komponentów niż tylko zieleń w centrum. Planujemy również wykonać zielone przystanki, skwer przy spichlerzu, zagospodarować teren przy ulicy Strzeleckiej. Jest więc to projekt o wiele szerszy, ale przedstawiamy efekt wspólnej zespołowej pracy dla ulicy Sikorskiego i wizualizację tego jak będzie nowe centrum wyglądało już wiosną przyszłego roku – dodała wiceprezydent.

Szczegóły, podczas specjalnej prezentacji, przedstawiły pracownice wydziału gospodarki komunalnej, które koordynują ten projekt. Planuje się zagospodarowanie zielenią centrum miasta poprzez wprowadzenia dodatkowych zielonych przestrzeni wzdłuż ulicy Sikorskiego na odcinku od Strzeleckiej do Hejmanowskiej oraz stworzeniu 8 zielonych przystanków.

Prace polegać będą na usunięciu części nawierzchni utwardzonej. Tak przygotowane powierzchnie zostaną zagospodarowane zielenią. Opracowano projekt spójny, nawiązujący do roślinności wprowadzonej już w przestrzeń ulicy Sikorskiego w czasie wcześniejszej przebudowy. W planowanych lokalizacjach zostaną wprowadzone podobne gatunki roślin. Wzbogacono je o roślinność, która swoją formą czy kwitnieniem wzbogaci wizualnie zurbanizowaną tkankę centrum miasta. Wybrano rośliny wieloletnie, dostosowane do warunków miejskich i wymagającej przestrzeni. Wzięto pod uwagę względy bezpieczeństwa – na przykład widoczność przy przejściach dla pieszych. Będą zasadzone nowe drzewa m.in. na Starym Rynku przy fontannie oraz w bliskim sąsiedztwie katedry.

Na ulicy Sikorskiego zostanie posadzonych 31 drzew – głogi, grusze drobnoowocowe i kasztanowiec, krzewy – róża okrywowa, tawuła japońska, hortensja bukietowa, perowskia, krzewuszka, tawlina jarzębolistna, kalina koralowa, jałowiec, trawy – miskant chiński, proso rózgowate, trzcinnik, rozplenica japońska, ostnica cieniutka, trzęślica modra, byliny: szałwia omszona, rozchodnik okazały, werbena patagońska, cebule – czosnek ozdobny.

W ramach projektu powstanie też 8 zielonych przystanków przy ulicach: Sikorskiego, Estkowskiego, Jagiełły, Walczaka (przy parku Kopernika), na Wyszyńskiego, Piłsudskiego i przy parku Zacisze. Przy przystankach posadzonych zostanie jeszcze 18 drzew.

Projekt „Rewaloryzacja parków Wiosny Ludów i Kopernika w Gorzowie Wlkp.”, współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Oś 4. Środowisko i kultura, Działanie 4.5 Kapitał przyrodniczy regionu, Poddziałanie 4.5.1 Kapitał przyrodniczy regionu. Projekt realizowany poza formułą ZIT, uzyskał dodatkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł na rozszerzenie zakresu poprzez zagospodarowanie kolejnych, wybranych obszarów w mieście, które będą zrewaloryzowane i udostępnione mieszkańcom jako cenne przyrodniczo enklawy zieleni.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x