― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieDziesiątki ton śmieci usuniętych na nasz koszt

Dziesiątki ton śmieci usuniętych na nasz koszt

― REKLAMA ―spot_img

Prawie sto ton porzuconych śmieci usunęły w ubiegłym roku służby miejskie, a ich sprzątanie kosztowało budżet miasta blisko sto tysięcy złotych. Z powodu niemających skrupułów śmieciarzy i ten rok nie zapowiada się lepiej.

Reagowaniem na nielegalne wysypiska zajmują się trzy miejskie służby – Straż Miejska, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego. Ten ostatni – nadzoruje likwidację nielegalnych składowisk śmieci i porządkowanie terenu. W tej sprawie miasto ma podpisaną umowę z miejską spółką Inneko RCS.

W 2022 r. usunięto 36 „dzikich” wysypisk – łącznie 99 ton, a koszt tych prac wyniósł 99, 5 tysiąca złotych. To nie wszystko. Dodatkowo od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. w ramach prac zastępczych wykonawcom realizującym zimowe utrzymanie chodników zlecono uporządkowanie 12 zanieczyszczonych odpadami lokalizacji o powierzchni ponad 14 tys. metrów kwadratowych.

W 2023 r. na sprzątanie porzuconych śmieci zabezpieczono w budżecie więcej pieniędzy, bo blisko 140 tys. złotych. Do końca maja wydano już ponad połowę – 72 tys. zł. Usunięto 35 wysypisk, z których zebrano 61 ton śmieci.

Ujawnianiem „dzikich wysypiskach” najczęściej zajmują się strażnicy miejscy oraz pracownicy wydziału gospodarki komunalnej, podczas codziennych wizji lokalnych. Bardzo często wysypiska zgłaszają również mieszkańcy.

Po otrzymaniu zgłoszenia i jego potwierdzeniu lokalizacji sprawdza się, kto jest właścicielem terenu, a Straż Miejska stara się znaleźć sprawcę zanieczyszczenia. Właściciel zanieczyszczonego terenu jest z kolei zobowiązany do jego posprzątania. Jeśli jest to teren miasta, zajmuje się tym Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, jeśli nie jest, to porządek musi zrobić właściciel. Następnie, w zależności od własności działki, powiadamiana jest Straż Miejska, która egzekwuje jej uprzątnięcie.

W ostatnim czasie zgłoszono kolejne nielegalne wysypisko śmieci. Znajduje się ono za osiedlem Magnolia Park. Powstało wiele miesięcy temu i jest na terenie prywatnym. Skontrolowała je już Straż Miejska i wszczęła postępowanie wyjaśniające, by szukać sprawcy. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa wszczął z kolei postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia odpadów. Właściciel lub właściciele terenu zostaną zobowiązani do jego uprzątnięcia.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x