― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieW mieście dwa tysiące nowych drzew jest objętych pielęgnacją

W mieście dwa tysiące nowych drzew jest objętych pielęgnacją

― REKLAMA ―spot_img

Trudne warunki klimatyczne, wielomiesięczne susze są dużym problemem dla utrzymania miejskiej zieleni, szczególnie dla coraz bardziej intensywnego procesu sadzenia nowych drzew. O to, jak wyglądają zasady postępowania związane z nasadzeniami, jakie procedury związane z ich odpowiednią pielęgnacją pytamy Dawida Smolińskiego, Głównego Specjalistę do spraw utrzymania zieleni w Gorzowie.

Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta:


Zacznijmy od czasu pielęgnacji młodych drzew, trudne warunki klimatyczne narzucają pewne wymogi niezbędne do ich utrzymania…

Drzewa sadzone na zlecenie Urzędu Miasta, na przykład tak zwane nasadzenia zastępcze, realizowane po zakończeniu każdej inwestycji, mają zapewnioną trzyletnią pielęgnację. Gwarantują to umowy, zawierane z wykonawcami prac. Systematyczne podlewanie jest tutaj warunkiem podstawowym. Ponadto w ramach takiej pielęgnacji wykonywanych jest wiele innych czynności, między innymi, usuwanie odrostów z pni drzew, usuwanie uszkodzonych lub obumarłych gałęzi, uzupełnianie i poprawianie elementów stabilizujących drzewa, odchwaszczanie, prowadzenie stałego monitoringu nasadzonych drzew.

Te obowiązki są po stronie wykonawcy nasadzeń?

Tak. Wykonawca realizujący sadzenie, a następnie pielęgnację drzew ponosi odpowiedzialność za udatność nasadzenia i w okresie trzech lat zobowiązany jest do wymiany materiału obumarłego z jego winy.

Ile nowych drzew według tej procedury zostanie objętych pielęgnacją w Gorzowie w 2023 roku?

W ramach takich działań, na rok 2023 zaplanowano pielęgnację blisko 2000 drzew, a ich utrzymanie kosztuje ponad 400 tys. złotych.

Jak w praktyce wygląda opieka nad drzewami?

Drzewa sadzone w ramach kontraktów inwestycyjnych obejmowane są pielęgnacją przez wykonawcę na okres najczęściej jednego roku a potem, w dwóch kolejnych latach powierza on pielęgnację,
w ramach dodatkowych umów, specjalistycznym firmom, zajmującym się zielenią.

A jak wygląda procedura w przypadku prywatnych właścicieli terenu, jeśli zostają zobowiązani do nasadzeń?

W ramach wydawanych decyzji na usuwanie drzew i krzewów z terenów prywatnych, Urząd Miasta nakłada obowiązek realizacji nasadzeń zastępczych. Nowo posadzone drzewa muszą zachować żywotność przez okres 3 lat. Po tym czasie, przeprowadzane są kolejne oględziny nasadzonych drzew. Dla nasadzeń realizowanych za drzewa nie wymagające opłat, w przypadku, gdy nie zachowały żywotności, po 3 latach wydawana jest nowa decyzja ponownie nakładająca obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych.

A jak wygląda pielęgnacja drzew innych niż nowo nasadzone?

Takie drzewa trzeba monitorować, prowadzić regularne przeglądy, by stwierdzić, czy nie chorują, nie obumierają, czy nie są uszkadzane przez bobry. Właśnie taki monitoring, Urząd Miasta zlecił w sąsiedztwie rzeki Kłodawki. Fachowcy starają się tam zabezpieczyć zagrożone drzewa przed bobrami. Te zabezpieczenia to siatka, która chroni przed zębami bobrów. Przy pielęgnacji drzew starszych stosowane są niezbędnych cięć. One zapewniają drzewom właściwą żywotność, ale spełniają też wymóg bezpieczeństwa, ciążący na miejskich służbach, kiedy drzewo zagraża życiu lub zdrowiu albo powoduję kolizję z infrastrukturą. Bardzo często zgłoszenia o zagrożeniu płyną od mieszkańców. Taka sytuacja zawsze jest analizowana, a działania wykonywane są zgodnie z zakresem określonym w ustawie o ochronie przyrody.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x