― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieKolejna rocznica polskiej administracji w mieście

Kolejna rocznica polskiej administracji w mieście

― REKLAMA ―spot_img

Dzień Pioniera, to wyjątkowy dzień w kalendarzu Gorzowa. 28 marca przypada rocznica ustanowienia polskiej administracji w mieście tuż po II wojnie światowej. Z tej okazji co roku przedstawiciele władz miasta składają hołd pierwszym mieszkańcom polskiego Gorzowa. W tym roku prezydentowi Jackowi Wójcickiemu towarzyszyła grupa Pionierów Miasta oraz delegacja z Wągrowca, z zastępcą burmistrza Remigiuszem Priebe na czele.

Prezydent Miasta w towarzystwie przewodniczącego Rady Miasta Jana Kaczanowskiego o godzinie 12.00 wspólnie z grupą Pionierów Gorzowa złożyli kwiaty pod pomnikiem Pioniera na nadwarciańskim bulwarze. W tym roku w uroczystościach wzięła udział delegacja z Wągrowca – miasta, z którego w 1945 roku przyjechała do Gorzowa pierwsza grupa osadników.

– Dzisiejszy dzień to przede wszystkich uhonorowanie przeszłości i tych, którzy tworzyli polski Gorzów – podkreślił prezydent Jacek Wójcicki. Jednocześnie zaznaczył, że wspólne wątki historyczne powojennego Gorzowa i miasta Wągrowiec, pozwalają odświeżyć pamięć o przodkach i zaplanować ciekawą współpracę obu miast w przyszłości.

Po uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem, dla grupy gorzowskich Pionierów oraz przedstawicieli delegacji z Wągrowca, Miasto wspólnie z Muzeum Lubuskim przygotowało spotkanie w „Spichlerzu”. Tam m.in. doszło do spotkania dyrektor szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu z dyrektorką gorzowskiej „dwójki”. Obie szkoły mają wspólną historię, której zapis znaleziono niedawno w kronice wągrowieckiej podstawówki. Brzmi on następująco (…) Inspektorat Szkolny w Wągrowcu przydzielił każdej z tut. szkół równorzędną szkołę w powiecie gorzowskim. Naszej szkole przypadła szkoła nr 2 w Gorzowie.

– W 1945 roku na święta Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu przygotowali upominek dla uczniów gorzowskiej szkoły, którą mieli pod „opieką”. Jak zapisał to w swojej kronice ówczesny dyrektor placówki Marian Kurczewski, uczniowie przekazali kartki świąteczne i drobne upominki słodycze, pierniczki i zabawki. Chcieliśmy odtworzyć tę sytuację, a Dzień Pioniera okazał się ku temu doskonałą okazją – powiedziała Kinga Babicz, dyrektor szkoły z Wągrowca.

Upominki od „szkolnej delegacji” z Wągrowca: dyrektorki szkoły, opiekunki samorządu szkolonego i piątki uczniów odebrała dyrektor gorzowskiej „dwójki” Katarzyna Gromiec.

Podczas spotkania w „Spichlerzu” uczniowie z Wągrowca wspólnie z uczniami z gorzowskiej „dwójki” wzięli udział w warsztatach „Gorzów – moje miasto nad Wartą”, natomiast Pionierzy wspólnie z przedstawicielami władz Gorzowa oraz zaproszonymi gośćmi obejrzeli scenki teatralne pt. „Teatralne poznawanie historii Gorzowa” w wykonaniu młodzieży ze Studia Teatralnego w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką instruktorów Aleksandry Góreckiej, Agaty Iwaszko i Mikołaja Kwiatkowskiego. Scenki powstały na podstawie zapisu wspomnień pierwszych mieszkańców polskiego Gorzowa z okresu tuż po wojnie (1945 -1950), zapisanych w książce Wiosna na rumowisku” pod red. Zdzisława Linkowskiego.

W spotkaniu z okazji Dnia Pioniera wziął udział sekretarz miasta Bartosz Kmita i dyrektorka Wydziału Kultury UM Ina Czaińska, gorzowski regionalista, szef PTTK „Ziemia Gorzowska” Zbigniew Rudziński, miejski konserwator zabytków Agnieszka Dębska, przedstawiciele Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, a gości w muzeum powitała dyrektor placówki dr Ewa Pawlak. O organizację Dnia Pioniera zadbał Wydział Kultury UM.

27 marca 1945 r., do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsbergu przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Na jej czele stał burmistrz Wągrowca Florian Kroenke. Następnego dnia, 28 marca grupa przejęła władzę w mieście.

Kroenke został wybrany przez osadników na starostę powiatowego. Funkcję burmistrza, a później prezydenta miasta, powierzono Piotrowi Wysockiemu. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim. W kwietniu 1945 r. z Wągrowca przyjechała druga grupa pod kierownictwem Leona Kruszony, późniejszego wiceprezydenta miasta. Od końca 1946 r. Kroenke był wicewojewodą i kierownikiem gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x