21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Elementy instalacji upamiętniającej 31 sierpnia 1982 roku pękają jeden po drugim…

REKLAMAspot_img

Na skwerze 31 Sierpnia 1982 r. dzień przed 40. rocznicą obchodów wydarzeń sierpniowych uroczyście przy udziale prezydenta RP odsłonięto pomnik-instalację upamiętniającą tamte dni. Instalacja długo jednak w całości nie przypominała o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Jej elementy jeden po drugim zaczęły pękać. Co jest przyczyną tych pęknięć i kiedy zostaną one naprawione?

Przez dwa sierpniowe tygodnie trwał montaż nowej instalacji artystycznej w centrum miasta. Jej budowę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej i miasto Gorzów. Odsłonięcie tejże instalacji było jednym z punktów obchodów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, które odbyły się w przeddzień 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia ’82, czyli 30 sierpnia br.

Głównym elementem instalacji są płyty ze stali nierdzewnej polerowanej, dzięki której jest możliwość osiągnięcia lustrzanego efektu. To pozwoli odbijać się w nich m.in. katedrze i innym punktom miasta, które „były świadkami” wydarzeń sprzed 40 lat. Poszczególne elementy mają od 160 do 250 cm wysokości, są szerokie na 45 cm i grube na 15 cm.

Wystarczyło, że zrobiło się chłodniej, przyszły mrozy i elementy instalacji dość szybko zaczęły pękać. Dziś, zaledwie pół roku od montażu instalacja nie spełnia już swojej roli.

– Wstępne oceny wskazują, że uszkodzenia instalacji są samoistne i wynikają z warunków pogodowych. Trwa procedura dokładnego ustalania przyczyn pękania – mówi nam Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

– Miasto porozumiewa się w tej sprawie z inwestorem, którym jest Instytut Pamięci Narodowej oraz z realizatorami instalacji. Po uzgodnieniach, instalacja zostanie naprawiona – dodaje Ciepiela.

Autorami instalacji jest grupa gorzowskich projektantów: Helena Kułak-Świerblewska, Katarzyna Widera i Jakub Cap.

Przeczytaj też:
Instalacja upamiętniająca Sierpień 1982: Fundamenty wylane! Nie powinno być badań archeologicznych? (zdjęcia)
Rozpoczęły się prace przy montażu instalacji upamiętniającej gorzowski sierpień
Instalacja artystyczna upamiętniająca wydarzenia 31 Sierpnia 1982 roku wybrana! (zdjęcia)
Powstanie instalacja artystyczna upamiętniająca gorzowski sierpień

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Slawek
Slawek
7 miesięcy temu

Niech cycek Duda sam za to zaplaci.

1
0
Zostaw komentarz!x