Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Gorzowa. Pierwszymi pasażerami byli prezydent miasta Jacek Wójcicki i jego goście, m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, gorzowscy radni oraz przedstawiciele firmy Solaris i Ekoenergetyka. Po uroczystości oficjalnego przekazania, „elektryki” wyjechały na ulice Gorzowa. Będą obsługiwały linie 124, 125, 126. Pierwszego dnia przejazd dla pasażerów był bezpłatny.
– To dla Gorzowa bardzo ważny dzień. Czekaliśmy na nasze pierwsze „elektryki” długo i liczymy, że zmienią komfort podróżowania oraz jeszcze bardziej podniosą świadomość mieszkańców dotyczącą ekologii i potrzeby ochrony naszego środowiska – powiedział podczas uroczystości prezydent miasta Jacek Wójcicki. Podziękował przy okazji wszystkim, którzy wspierali Miasto przy realizacji projektu.
Pierwsze gorzowskie „elektryki” zostały zakupione w ramach projektu pn. „Zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania dla Miasta Gorzowa Wlkp.”
Projekt zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 w ramach Priorytetu VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Jego wartość to 31,7 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Spójności Unii Europejskiej wynosi 20,3 mln zł, tj. 85% .
Głównym celem projektu jest rozwój transportu zbiorowego w Gorzowie Wlkp. poprzez zakup 8 sztuk zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania. Cele projektu zakładają zrównoważony rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego. Dzięki podejmowanym działaniom nastąpi zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w mieście, poprawa płynności ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Poprzez zakup nowoczesnych autobusów z udogodnieniami zwiększy się komfort jazdy oraz poprawiona zostanie mobilność osób z niepełnosprawnością oraz osób z ograniczoną zdolnością ruchową.
Wykonawca, firma Solaris Bus & Coach, dostarczył dla miasta 8 sztuk niskopodłogowych, elektrycznych autobusów klasy MAXI. Autobusy elektryczne zastąpiły część taboru pojazdów napędzanych olejem napędowym i będą obsługiwały pasażerów na liniach 124, 124 i 126.
W ramach umowy z Wykonawcą, zaprojektowana, a następnie wybudowana została także niezbędna infrastruktura ładowania. Na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Kostrzyńskiej wybudowane zostały cztery stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych, miejsca postojowe dla autobusów przy stacjach ładowania oraz droga dojazdowa.
Z kolei na pętlach autobusowych, przy ul. Marcinkowskiego, Dekerta oraz Śląskiej Wykonawca wybudował trzy stacje szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym. Dodatkowo, pętla przy ul. Marcinkowskiego została przebudowana – prace objęły budowę miejsc postojowych dla autobusów przy stacji ładowania. Dodatkowo, Wykonawca przeszkolił także personel obsługujący autobusy i wytworzoną infrastrukturę ładowania.
– Cieszymy się, że Miasto i MZK, przy wsparciu naszej firmy, decydują się oprzeć swoją komunikację o nowoczesne rozwiązania bateryjne. Do tej pory dostarczyliśmy już ponad 500 e-busów do 40 polskich miast. Dziś z radością witamy w tym gronie również i Gorzów” – powiedział obecny na uroczystości Andrzej Sienkiewicz – dyrektor sprzedaży w Solaris Bus & Coach.
Autobusy elektryczne dostarczone do Gorzowa zostały wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności ok. 120 kWh. Magazynowana w nich energia przekazywana jest do zasilania elektrycznej osi napędowej pojazdu. Ładowanie gorzowskich Solarisów jest możliwe na dwa sposoby: zarówno przez klasyczny system plug-in, jak i przez pantograf w wersji odwróconej (urządzenie jest opuszczane z masztu ładowarki na dach pojazdu). Na pokład 12-metrowego elektrobusa wejdzie minimum 80 pasażerów. Kierowca będzie realizował swoje zadania przewozowe w kabinie typu zamkniętego. W zakresie infrastruktury Solaris oddał do użytkowania stację ładowania na terenie zajezdni MZK oraz trzy punkty ładowania pantografowego na pętlach w strategicznych rejonach miasta. Zamontowane w zajezdni cztery dwustanowiskowe ładowarki posiadają moc 2 x 60 kW, ładowarki pantografowe będą ładować z mocą 400 kW.
Wyprodukowane dla Gorzowa Urbino 12 electric zostały oklejone zgodnie z projektami zwycięskich prac dzieci, nagrodzonych w ramach konkursu zorganizowanego z inicjatywy Urzędu Miasta. Tematyką rysunków, które zdobią gorzowskie elektryki, jest ekologia i aspekty związane z dbaniem o środowisko.