― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieGorzowianie świętowali rocznicę niepodległości

Gorzowianie świętowali rocznicę niepodległości

― REKLAMA ―spot_img

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspólnego odśpiewania w samo południe, wspólnie z chórem z II Liceum Ogólnokształcącego, hymnu państwowego. Ściana frontowa Urzędu Miasta została podświetlona barwami flagi narodowej z napisem „Niepodległa”.

Oficjalne uroczystości w tym roku miały charakter wojewódzki i przygotowali je wspólnie Prezydent Miasta oraz Wojewoda Lubuski. Prezydenta Jacka Wójcickiego reprezentował przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski i sekretarz miasta Bartosz Kmita.

W katedrze w intencji Ojczyzny odbyła się msza św. z oprawą wojskową. Po niej, na Starym Rynku, uroczysty apel, połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i ślubowaniem kadetów klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących) i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

O godzinie 16.00 na Starym Rynku rozpoczął się piknik z udziałem służb mundurowych, których przedstawiciele przygotowali stoiska, przy których mieszkańcy mogli skorzystać z branżowych atrakcji oraz porozmawiać z funkcjonariuszami. Byli m.in. strażacy, policjanci, pocztowcy, celnicy oraz żołnierze.

Pół godziny później marszowym krokiem na plac Starego Rynku wkroczyli muzycy Gorzowskiej Orkiestry Dętej wraz z zespołem „Mali Gorzowiacy”, którego członkowie zaprosili zgormadzonych mieszkańców do wspólnego tańca poloneza.

Przewodniczący Rady Miasta w imieniu prezydenta Wójcickiego życzył mieszkańcom wszystkiego dobrego i wielu powodów do dumy z własnego kraju.

– To wyjątkowa okazja, Narodowe Święto Niepodległości. Cieszę się, że jesteśmy razem tego dnia, bo to ważne, by wspierać się i ważne daty w polskim kalendarzu świętować razem – podkreślił Jan Kaczanowski.

Na Starym Rynku odbył się wyjątkowy koncert Gorzowskiej Orkiestry Dętej i Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”. Obie formacje zagrały i zaśpiewały wiązankę pieśni patriotycznych, by na koniec połączyć siły i zaprosić mieszkańców do wspólnego zaśpiewania pieśni „Pierwsza Brygada”. Wspólne śpiewanie ze sceny moderowała kierownik artystyczny zespołu Maria Szupiluk.

Było wspólne śpiewanie, bisy i radość mieszkańców. W części piknikowej na Starym Rynku udział wzięło ponad tysiąc osób. Do dyspozycji gości była przygotowana przez wojsko – 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną z Międzyrzecza, grochówka oraz jesienna herbata, przygotowana przez restaurację „Bowling City”.

Z okazji święta odbył się turniej koszykówki, wojskowa gra terenowa na Trasie Siedmiu Wzgórz, a na bulwarach był start i meta 11-kilometrowego Biegu Niepodległościowego. W Filharmonii Gorzowskiej odbył się Koncert Niepodległościowy. Budynek filharmonii był tego dnia podświetlony w barwach narodowych.

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione w 1937 roku, zniesione 22 lipca 1945 roku, przywrócono je po upadku PRL w roku 1989.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x