21 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Miasto inwestuje rekordowe środki w retencję wód opadowych

REKLAMAspot_img

Gorzowskie inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych to jeden z największych programów retencyjnych prowadzonych w polskich miastach. Ten system to wybudowanie lub zmodernizowanie 14 kilometrów kanalizacji deszczowej, 26 nowych zbiorników retencyjnych, usytuowanych w różnych częściach miasta oraz remont już istniejących o powierzchni 25,5 tys. metrów sześciennych. Gorzów w retencję inwestuje ponad 80 milionów złotych.

Projekt nazywa się „Zagospodarowanie wód opadowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. – Etap I” Realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Priorytetu II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, a miasto na ten cel otrzymało blisko 70 milionowe dofinansowanie. Projekt zakończy się w 2023 roku.

Inwestycje prowadzone od 2019 roku w obszarze czterech zlewni rzeki Warty – przy ulicach Żwirowej, Słowiańskiej, ul. Szmaragdowej i Olimpijskiej. Projektem objęta jest także sieć kanalizacji deszczowej razem ze zbiornikami w ramach rozbudowy DK22 oraz budowy CEZIB przy ul. Warszawskiej.

Pod koniec 2021 roku projekt został rozszerzony o dodatkowe zadanie wykonywane na zlewni ul. Żwirowej w ramach którego zostanie wybudowany brakujący odcinek kanalizacji deszczowej razem z wpustami ulicznymi w ulicy Żwirowej oraz w ulicy Zagłoby. Odbiornik wód opadowych stanowić będzie naturalny zbiornik retencyjny. Wody deszczowe przed odprowadzeniem poprzez wylot do odbiornika podczyszczone zostaną w separatorze piasku i substancji ropopochodnych.

Do tej pory zakończono roboty związane z budową i modernizacją kanalizacji deszczowej na obszarze zlewni ulicy Słowiańskiej, zlewni ulicy Szmaragdowej, w ramach budowy CEZIB oraz w części zlewni ulicy Żwirowej i zlewni ulicy Olimpijskiej.

Wybudowana infrastruktura pomoże w likwidacji podtopień po intensywnych opadach, likwidacji zastoisk wody czy odciążenia sieci kanalizacji deszczowej. W ramach projektu uwzględnione zostały zadania inwestycyjne wymagające najpilniejszej interwencji. Wybudowana zostanie także infrastruktura towarzysząca: plac rekreacyjny, boisko oraz ciąg spacerowy, punkty poboru wody do celów komunalnych, szalety. W efekcie realizacji projektu zostanie poprawiona odporność na podtopienia i zalania oraz zostanie umożliwione retencjonowanie wody oraz wykorzystywanie jej w okresach suchych.

Sprawa retencji wód jest niezwykle ważna. Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce poziom retencji jest niewystarczający. W naszym kraju jest obecnie około 100 zbiorników retencyjnych, gdy na przykład w Hiszpanii jest ich 1900. Aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. Gorzowski system retencji wpisuje się w to niezwykle ważne ekologiczne i gospodarcze wyzwanie.

Przeczytaj też:
Ryska: Jak wygląda budowa zbiornika retencyjnego? (zdjęcia)
Jak wygląda postęp prac przy zagospodarowaniu wód opadowych?
Czytelnicy: Co budują przy ul. Górczyńskiej?
Przy Ryskiej trwa wycinka drzew. Niebawem ruszy budowa zbiornika retencyjnego! (zdjęcia)

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Inwestycje miejskie
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x