O budowie centrum logistycznego DHL przy ul. Mosiężnej informowaliśmy na łamach GORZÓW.NEWS pierwsi już na początku czerwca tego roku. Prace budowlane na działkach o łącznej powierzchni prawie 200 tys. mkw rozpoczęły się jeszcze w maju tego roku. Wczoraj przedstawiciele inwestora DHL Supply Chain i lokalnych władz podpisali akt erekcyjny i wmurowali kamień węgielny pod nową inwestycję logistyczną w Gorzowie. W symbolicznej inauguracji budowy DSC E-com Distribution Center wzięli udział przedstawiciele władz Gorzowa, w tym wiceprezydent Jacek Szymankiewicz oraz lokalni samorządowcy.
– Budowa centrum logistycznego DHL Supply Chain w stolicy województwa lubuskiego to ważny krok w strategii rozwoju firmy w Europie Centralnej. Wybraliśmy to miejsce dla naszej inwestycji, gdyż Gorzów jest położony w idealnym dla łańcucha logistycznego miejscu, łączącym wschód z zachodem poprzez pobliską autostradę A2 i północ z południem, poprzez drogę ekspresową S3, nie tylko w perspektywie kraju, ale i tego regionu Europy. Dodatkowym atutem jest bardzo dobrze rozwinięty rynek pracy i wykwalifikowana siła robocza będąca spadkiem po bogatej przemysłowej historii miasta. Nie do przecenienia jest także świetna współpraca z lokalnymi władzami miasta, które prezentują tak potrzebną w dzisiejszym biznesie szybkość i elastyczność w działaniu. Mam nadzieję, a nawet jestem przekonany, że nie jest to ostatnia inwestycja DHL Supply Chain w Gorzowie, czego serdecznie życzę mieszkańcom, władzom samorządowym oraz polskiemu oddziałowi DHL Supply Chain – powiedział Tomasz Kocik, V-ce Prezes ds. Finansów DHL Supply Chain w Europie Centralnej i Wschodniej.
Budowa kompleksu DSC E-com Distribution Center w Gorzowie jest kolejnym etapem rozwoju działalności DHL Supply Chain w zachodniej części Polski oraz odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na obsługę rynku e-commerce, który od kilku lat rozwija się w rekordowym dwucyfrowym tempie. Pandemia dodatkowo pokazała, jak ważnym sektorem w gospodarce jest handel internetowy, jaką rolę odgrywa w nowoczesnym społeczeństwie i jak dużym potencjałem rozwojowym dysponuje.
Ekologia i 9 miesięcy prac
Obiekt o powierzchni ponad 60.000 mkw., który jest pierwszym etapem planowanego kompleksu o całkowitej powierzchni ponad 110.000 mkw., będzie drugim co do wielkości tego typu budynkiem w Gorzowie Wielkopolskim. Jego budowa ma potrwać do początku 2023 roku. Pracę w najnowszym kompleksie DHL Supply Chain znajdzie kilkaset osób.
Zgodnie z polityką GoGreen DHL obiekt przejdzie proces certyfikacji i będzie realizowany zgodnie z założeniami systemu BREEAM na poziomie Excellent. Już od momentu rozpoczęcia budowy minimalizowane jest zużycie energii elektrycznej poprzez zastosowanie licznych rozwiązań takich jak systemy podliczników czy świetliki. Wdrażane są także rozwiązania redukujące zużycie wody oraz zarządzające światłem. Planowane są również miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, a tereny zewnętrzne zostaną zagospodarowane jako obszary zielone.
Jako wiodąca na świecie firma logistyczna DHL Supply Chain jest również liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Oznacza to m.in. zaangażowanie w zmniejszanie śladu węglowego oraz wyznaczenie najwyższych standardów w zakresie kwestii społecznych i zarządzania. Inwestycja jest realizowana w oparciu o restrykcyjne założenia ograniczające użycie paliw kopalnych. Budynek będzie operacyjnie neutralny w kontekście śladu węglowego, zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a temperatura wewnątrz będzie kontrolowana poprzez nowoczesne pompy ciepła.
Koszt budowy całego centrum jest szacowany na ok. 70 mln euro.
Przeczytaj też:
– Widać zarys centrum dystrybucyjnego DHL! Firma rekrutuje już pracowników! (zdjęcia)
– Budowa Panattoni Park Gorzów II idzie pełną parą! Mirbud wybuduje także dwie kolejne hale!
– W wakacje ruszy budowa dużego parku logistycznego MLP przy Mosiężnej!
– Magazyn pod wynajem AD Holding I przy Złotego Smoka gotowy (zdjęcia)
– DHL buduje ogromne centrum dystrybucyjne na działkach po Ursusie! (zdjęcia)
Wizualizacja centrum logistycznego:
Zdjęcia z uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego:
Zdjęcia z budowy: