spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieRyska: Jak wygląda budowa zbiornika retencyjnego? (zdjęcia)

Ryska: Jak wygląda budowa zbiornika retencyjnego? (zdjęcia)

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

W marcu i kwietniu trwała wycinka drzew tuż obok ulicy Ryskiej. Wycinka była niezbędna, drzewa kolidowały bowiem z budową zbiornika podziemnego retencyjno–filtracyjnego na wody opadowe. Inwestycja ma zapobiec sytuacji, w której istniejąca sieć kanalizacji deszczowej podczas gwałtownych opadów deszczu nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości wody.

Budowa zbiornika przy ul. Ryskiej realizowana jest w ramach zadania inwestycyjnego „Zagospodarowanie wód opadowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. – Etap I” i jest projektem realizowanym przez Miasto Gorzów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 w ramach Priorytetu II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

Zbiornik przy ul. Ryskiej budowany jest w ramach kontraktu 8, który zagospodarowuje wody opadowe dla zlewni ul. Olimpijskiej w obrębie, której występują ulice: aleja 11 Listopada, Plac Słoneczny, Słoneczna, Olimpijska, Gwiaździsta, Gagarina, Kosmonautów, Przy Stadionie, Polarna, Lotników, Ikara, Piłkarska, Ciołkowskiego, Sportowa, Planetarna, Tańskiego, Skalskiego, Bajana oraz Osiedle Europejskie.

Dlaczego zbiornik został zlokalizowany właśnie w tym miejscu?

Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym oraz udzielonymi w trakcie postępowania przetargowego odpowiedziami zbiornik retencyjno-rozsączający został zlokalizowany na działce 933/162 i 2498/1.

To rozmieszczenie wynika z tego, że w poboczu drogi po stronie południowej działki 933/1621 zlokalizowane jest uzbrojenie terenu w postaci: kanału grawitacyjnego kanalizacji deszczowej DN800, kanału grawitacyjnego kanalizacji sanitarnej DN500, sieci wodociągowej w160, sieci telekomunikacyjnej kablowej, w działce 2498/1 – sieci telekomunikacyjnej kablowej, dwóch sieci elektroenergetycznych kablowych. Po północnej stronie działki 933/162 zlokalizowany jest jeden kabel telekomunikacyjny. Ocena tej sytuacji uzasadniała zlokalizowanie zbiornika retencyjno-rozsączającego po stronie północnej.

Kolejnym istotnym faktem było to, że przy ul. Ryskiej znajduje się staw, który również objęty jest kontraktem – zostanie przeprowadzone jego odmulenie, pogłębienie i powiększenie.

Daleko zaawansowane prace związane z inwestycją oraz gwarancje jej finansowania nie pozwalają na dokonywanie zmian w dokumentacji projektowej. Warto zwrócić jednak uwagę, że w trakcie inwestycji nie nastąpiła taka wycinka drzew, jaka pojawiła się w niektórych społecznych przekazach. Odbyła się ona jedynie w granicach pasa drogowego i w obszarze opracowania dokumentacji projektowej.

To jak wyglądają postępy w pracach widać na poniższych zdjęciach:


Przeczytaj także:
Jak wygląda postęp prac przy zagospodarowaniu wód opadowych?
Czytelnicy: Co budują przy ul. Górczyńskiej?
Przy Ryskiej trwa wycinka drzew. Niebawem ruszy budowa zbiornika retencyjnego! (zdjęcia)
Gorzów inwestuje w zagospodarowanie wód opadowych

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x