― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieKaufland nie chce pamiętać o browarze Kohlstock

Kaufland nie chce pamiętać o browarze Kohlstock

― REKLAMA ―spot_img

Po naszym majowym tekście, w którym pisaliśmy, że Kaufland przy ul. Matejki przejdzie w tym roku remont napisał do nas pan Robert Piotrowski. Znany gorzowski historyk i regionalista postanowił za naszym pośrednictwem podrzucić właścicielom hipermarketu pomysł, aby przy okazji remontu obiektu w aranżacji wnętrz wykorzystali przykładowo duży widok poniemieckiego browaru Louisa Kohlstocka, który mieścił się w Landsbergu dokładnie w miejscu dzisiejszego Kauflandu. Zresztą został wyburzony na przełomie 2006 i 2007 roku właśnie celem budowy Kauflandu.

Robiąc dziś zakupy w Kauflandzie przy ul. Matejki nie zastanawiamy się co mieściło się w tym miejscu wcześniej. Wielu mieszkańców Gorzowa nie wie, że wcześniej w tym miejscu mieścił się budowany od końca XIX wieku rozległy obiekt najstarszego w Landsbergu browaru Kohlstock. Browar wytwarzał w 1929 r. 55.600 hektolitrów piwa, a rynek zbytu sięgał po Berlin, Szczecin, czy Piłę, konkurując z innymi wielkoprzemysłowymi browarami. W 1945 roku wyposażenie stało się zdobyczą wojenną Armii Czerwonej. Budynki browaru w tym miejscu pełniły po wojnie funkcje magazynowe aż do rozbiórki na przełomie 2006 i 2007 roku.

Przeciwko wyburzeniom budynków browaru w 2006 roku protestowali nawet mieszkańcy pobliskich bloków. O sprawie wyburzeń powiadomiona została nawet prokuratura. Problem polegał jednak na tym, że kompleksu po browarze nigdy nie wpisano do rejestru zabytków. I ostatecznie wyburzeń nie można było zatrzymać. Hipermarket został więc w tym miejscu wybudowany i otwarty 19 maja 2011 roku.

Uważamy, że o historii trzeba pamiętać i fajnie przekazywać ją kolejnym pokoleniom, dlatego bardzo spodobała się nam propozycja pana Roberta. Pomysł przekazaliśmy do centrali Kauflandu. Na odpowiedź przyszło nam czekać ponad miesiąc. W przesłanej informacji czytamy: – Dziękujemy za kontakt i nadesłaną inspirację. Przeanalizowaliśmy możliwość wykorzystania archiwalnych zdjęć w sklepie Kaufland w Gorzowie. Dostępna przestrzeń w tym markecie nie pozwala jednak na użycie w aranżacji wielkoformatowych widoków przedstawiających zabytkowy obiekt – odpowiedział nam Jerzy Piątek z działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska.

O komentarz poprosiliśmy autora pomysłu: – Dziwię się tak dużej firmie, że nie stać jej na ukłon w stronę miasta i miejsca, w którym od lat robią dobre interesy. Nawet w prowincjonalnym Seelow można zobaczyć, że Kaufland jeśli chce, to potrafi fajnie nawiązać aranżacją wystroju hipermarketu do historii miejsca gdzie się znajduje – mówi nam Piotrowski.

Ze swojej strony również uważamy, że gdyby tylko komuś w korporacji Kauflandu chciało się chcieć, to pomysł na różne sposoby można byłoby zrealizować. Jednak do tego potrzebna jest dobra wola i trochę pracy. Modernizacja hipermarketu jeszcze się nie rozpoczęła. Może ktoś w tej niemieckiej firmie jeszcze się zreflektuje, że może jednak warto…

Przeczytaj też:
Nowoczesne i inne niż pozostałe! Netto przy Myśliborskiej pnie się do góry (zdjęcia)
Przy Niepodległości ruszyła budowa Biedronki wraz z pasażem handlowym! (zdjęcia)
Będzie drugi Kaufland! Wcześniej remontu doczeka się ten przy Matejki!

Budynki browaru w Landsbergu:

Wyburzenia browaru Kohlstock – sierpień 2006 roku:

fot. Tomasz Sokolowski
fot. Tomasz Sokolowski
fot. Tomasz Sokolowski
fot. Tomasz Sokolowski
fot. Tomasz Sokolowski
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x