― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieWeź roślinę miododajną i pomagaj owadom

Weź roślinę miododajną i pomagaj owadom

― REKLAMA ―spot_img

W najbliższą środę, 29 czerwca br. odbędzie się akcja „Gorzów dla pszczół – kwiaty dla pasażerów”. W jej ramach rozdawane będą sadzonki roślin miododajnych, jak lawenda, przetacznik kłosowy, barbula klandońska, wrzośce i wrzosy specjalnych odmian.

Akcja polega na tym, że każdy pasażer, który pojawi się 29 czerwca o godz. 11.00 na przystanku autobusowym Jagiełły naprzeciw Łaźni otrzyma roślinkę, którą będzie mógł zasadzić w ogródku, na działce czy balkonie lub tarasie. W ten sposób pomoże owadom zapylającym zapewniając im miejsce dostępu do pokarmu.

Załączona do każdej sadzonki ulotka będzie zawierała ważne informacje o rodzimych owadach zapylających i roślinach im przyjaznych. Zachęcimy tam również do sfotografowania posadzonej rośliny i przesłania zdjęcia wraz z jej lokalizacją na podany adres. Na podstawie informacji zwrotnej zostanie stworzona mapa pokazująca trasę sadzonek z przystanku autobusowego Jagiełły w różne miejsca miasta.

W bieżącym roku planowane są jeszcze dwie takie akcje przy innych przystankach komunikacyjnych w centrum.

Pszczoły są jednymi z najbardziej pożytecznych owadów zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi. W Polsce występuje blisko 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Wszystkie żywią się pokarmem kwiatowym – pyłkiem i nektarem. Każdy z gatunków pszczół pełni istotną rolę w środowisku. Przede wszystkim z powodu zapylania roślin, które jest niezbędne do wytworzenia przez nie nasion i owoców. Pszczoły wykonują tę cenną pracę odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu pożywienia. Możemy pomóc owadom poprzez: np. zakładanie łąk kwietnych, pozostawienie nie skoszonego trawnika, umieszczenie specjalnych domków, a przede wszystkim przez zadbanie o różnorodność roślin w otoczeniu. Dlatego warto posadzić takie rośliny, które przyciągną zapylacze.

Zadanie jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 i współfinansowane z budżetu Miasta Gorzowa.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x