spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieSpotkanie prezydenta z radnymi: Bilety MZK po 4 zł, droższe bilety na...

Spotkanie prezydenta z radnymi: Bilety MZK po 4 zł, droższe bilety na basen? Co z budżetem obywatelskim?

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki spotkał się w czwartek z gorzowskimi radnymi, by omówić trudną sytuację, przed jaką stoi miasto w związku z podwyżkami cen prądu, rosnącymi kosztami paliwa, wysoką inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Prezydentowi towarzyszyli wiceprezydenci, skarbnik i sekretarz.

Te rosnące koszty, których skala jeszcze się zwiększy – bo na przykład spółki energetyczne zapowiadają podwyżki – już spowodowały poważne braki w budżecie. Dotyczą one wszystkich obszarów funkcjonowania miasta – spraw społecznych, edukacji, utrzymania i rozwoju transportu, przebudowy sieci dróg, inwestycji w infrastrukturę.

Prezydent przedstawiał po kolei stan rosnących kosztów utrzymania miasta. Koszty paliwa w miejskiej komunikacji zwiększyły się o około 5 mln złotych, do energii dostarczanej do miejskich placówek, m.in. szkół i domów pomocy społecznej trzeba dołożyć ponad 3 mln złotych. Do kosztów miasta doliczyć trzeba będzie roszczenia wykonawców inwestycji, wynikające z inflacji i rosnącej ceny materiałów budowlanych.

– Nasze spotkanie rozpoczyna proces przygotowania się na rozważne gospodarowanie budżetem w okresie 2-3 najbliższych lat. Wspólnie musimy podjąć te ważne decyzje i przetrwać te trudne czasy – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

Spotkanie władz miasta miało na celu zapoznanie radnych z sytuacją finansową i perspektywami jej zmiany, wynikającymi z dostrzegalnych symptomów ekonomicznych w kraju. Towarzyszyła mu dyskusja o kosztach i terminach inwestycji, stanie rozliczenia kredytów, perspektywach funkcjonowania transportu publicznego, możliwościach poszukiwania oszczędności i rezerw. Radni poprosili władze miasta o dodatkowe dokumenty dotyczące inwestycji, które pomogą im w podejmowaniu decyzji.

Podczas spotkania omawiano również trzy sprawy, które wymagają pilnego uzgodnienia i podjęcia decyzji. Pierwsza z nich to podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Druga dotyczyła cen biletów wstępu na Słowiankę. Trzecia – przesunięcia na późniejszy termin, realizacji zadań budżetu obywatelskiego.

Analizy i wyliczenia prowadzone w komunikacji miejskiej pokazały, że dla zniwelowania braków ceny biletów musiałyby przekroczyć 5 złotych za przejazd. Władze miasta, rozumiejąc, że byłoby to duże obciążenie dla mieszkańców, zaproponowały, by cena biletu normalnego wynosiła 4 złote, a ulgowego 2 złote. Resztę braków, około dwóch milionów złotych, miasto pokryłoby z budżetu.

Koszty energii elektrycznej Słowianki wzrosły w ciągu roku o 142 procent, a do ciepła w ciągu półrocza CSR musiało dopłacić dodatkowo ponad 180 tys. zł. Szacowany, łączny wzrost kosztów może wynieść ponad 2,5 mln złotych, stąd dyskusja o rozważeniu podniesienia cen biletów wstępu.

– To była burzliwa dyskusja, ale po to było to spotkanie. Trudne czasy wywołują spory, ale proszę o konstruktywną współpracę – powiedział na zakończenie prezydent Wójcicki.

Przeczytaj też:
Nie będzie głosowania nad wstrzymaniem Budżetu Obywatelskiego! Na razie!
Prezydent chce zawiesić Budżet Obywatelski! Powiedzmy NIE!

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

2 KOMENTARZE

5 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gsbdg
Gsbdg
2 lat temu

Ktoś musi płacić więcej żeby ukraincy mieli wszystko za darmo. Kasa musi się zgadzać.

Gsbdg
Gsbdg
2 lat temu

C tego co wiem to codziennie jeżdżą pełne autobusy do fabryk na strefę i 90% ludzi nie ma biletu. Może wypadałoby coś z tym zrobić?!?!

2
0
Zostaw komentarz!x