― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieNowoczesny monitoring działa! Są pierwsze efekty!

Nowoczesny monitoring działa! Są pierwsze efekty!

― REKLAMA ―spot_img

Centrum Monitoringu Wizyjnego to jedna z najważniejszych inwestycji w bezpieczeństwo mieszkańców i przydatne narzędzie pracy gorzowskich policjantów. Kilkadziesiąt wysokiej jakości kamer daje nowe możliwości. Ale sam sprzęt niewiele jest wart bez profesjonalnej i zaangażowanej obsługi. O skuteczności takiego duetu można się było już przekonać wielokrotnie. Podczas briefingu w komendzie o zaletach i działaniach gorzowskiego Centrum Monitoringu Wizyjnego, mówił Prezydent Miasta Jacek Wójcicki oraz Komendant Miejski Policji, inspektor Wiesław Widecki.

Kamery monitoringu to nieodłączny element pracy policjantów. Gorzowscy funkcjonariusze korzystają z niego na co dzień. Dlatego zapowiedzi nowoczesnego centrum wizyjnego były dla policjantów bardzo ważne. Teraz kilkadziesiąt kamer, o parametrach przystających do XXI wieku, jest rozlokowanych w wielu miejscach miasta. To nie krok, a wielki skok technologiczny. W ramach inwestycji wykonawca przeprowadził adaptację pomieszczeń w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., na potrzeby Centrum Monitoringu Wizyjnego, polegające na przebudowie pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku. Modernizacja wraz z urządzeniami systemu monitoringu to inwestycja warta 300 tysięcy złotych. Inwestycja związana z robotami budowlanymi została zakończona w kwietniu 2021 roku, następnie 29 listopada 2021 roku został odebrany i przekazany do użytku sprzęt i oprogramowanie.

Miasto jest obserwowane z 48 kamer. To miejsca, których rozlokowanie było konsultowane z przedstawicielami policji. Analiza stanu bezpieczeństwa to jeden z dokumentów, który wskazywał, gdzie warto takie kamery umiejscowić. Wsłuchiwano się także w głos mieszkańców miasta, którzy przedstawiali swoje sugestie. Wiele spotkań przedstawicieli Urzędu Miasta i komendy ostatecznie zaowocowało ustaleniem 43 lokalizacji. Cieszy też możliwość rozbudowy tego systemu o kolejne kamery.

Już niejednokrotnie można się było przekonać o skuteczności działań obsługi centrum, nie tylko przy sprawach kryminalnych, ale także przy wykroczeniach najbardziej uciążliwych dla mieszkańców miasta. Jeszcze nim uruchomione zostały wszystkie kamery, operatorzy mieli swój ogromny udział w zatrzymaniu mężczyzny, który podłożył ogień w kilku wiatach śmietnikowych. Obsługa monitoringu zauważyła podejrzaną osobę w zupełnie innym miejscu miasta, dzięki czemu patrole znały rysopis podejrzanego. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów podczas pożaru aut przy salonie samochodowym. Akcję służb relacjonował w sieci.

Miejski monitoring to nie tylko sprawy kryminalne, ale także poszukiwania osób. Kiedy policjanci otrzymali informację o osobie z myślami samobójczymi, do działań ruszyli wszyscy policjanci. W pomoc w działania zaangażowano także obsługę monitoringu, która na ulicy Fabrycznej zauważyła osobę odpowiadająca rysopisowi. Dzięki temu mężczyzna został w porę zatrzymany i udzielono mu niezbędnej pomocy.

Ważną rolę kamery odgrywały także minionej zimy. W tym okresie sporo jest interwencji wobec osób, które przy niesprzyjającej pogodzie śpią na ławkach, ulicach, gdzie ich życie jest zagrożone. Podgląd z kamer pozwala szybko i skutecznie zareagować.

Przykłady wykorzystania centrum można mnożyć. W ostatnich dniach to między innymi kradzież kanistrów czy osoba potrzebująca pomocy, która wyszła z domu i nie było z nią kontaktu. Została zauważona przez obsługę w samym centrum miasta. Pracy przy monitoringu nie brakuje. To reakcja na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, interwencje pod lokalami, przejawy agresji czy niszczenie mienia. Kamery, obsługiwane przez całą dobę, zdają egzamin i są nieodzownym elementem codziennej pracy policjantów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gorzowa.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x