spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieRozpoczął się remont fontanny na Starym Rynku

Rozpoczął się remont fontanny na Starym Rynku

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyspecjalizowana firma zajmująca się konserwacją zabytków i dzieł sztuki, która wygrała miejski przetarg przystąpiła w ostatnich dniach do pracy przy fontannie Pauckscha.

Prace renowacyjne miały odbyć się w ubiegłym roku. Wtedy stwierdzono, że w konstrukcji fontanny pojawiły się ubytki. Tak się jednak nie stało. Miasto zleciło natomiast opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich fontanny. Na jego podstawie zakres prac zakłada usunięcie warstwy zapraw wypełniających nieckę, która przy okazji ma zostać oczyszczona. Uzupełnione mają też zostać ubytki piaskowca. Oczyszczone mają zostać również same rzeźby.

Prace renowacyjne będą kosztować ponad 100 tys zł.

Z Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa (Kazimierza Ligockiego): Fontanna Pauckscha, to jeden z symboli Gorzowa. Podarowana miastu w 1896 roku przez przedsiębiorcę landsberskiego i filantropa Hermanna Pauckscha z okazji jego 80. urodzin. Zaprojektowana i wykonana przez Cuna von Uechtritz-Steinkircha w 1897 roku, stanęła w centrum miasta, na Starym Rynku, w sąsiedztwie kościoła Mariackiego (obecnie katedra). Nazwę przyjęła od nazwiska fundatora. Przedstawia figurę kobiety niosącej na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra i u stóp której siedzą dzieci. Postacie symbolizują pracowitość landsberczan, życiodajność Warty, przemysł, rybołówstwo i żeglugę. Pierwsza rzeźba ważyła 1575 kg. Uroczystego otwarcia – 20 czerwca 1897 roku – dokonał sam Hermann Paucksch. Od 1936 roku pod fontanną mieścił się miejski szalet.

Pod koniec II wojny światowej fontanna została zdemontowana i przetopiona na cele wojenne. Przez wiele lat dawni mieszkańcy Landsbergu utrzymywali, że figury zagrabili żołnierze sowieccy po wkroczeniu do wyzwalanego miasta. W rzeczywistości fontanna Pauckscha została rozebrana w 1941 roku i przetopiona w 1942 roku przez samych Niemców.

Przez blisko 40 lat fontannę stanowił tylko betonowy cokół. W drugiej połowie lat 80. miejsce kobiety z wiadrami zajęły Prządki – rzeźba gorzowskiej artystki Zofii Bilińskiej, która wygrała konkurs na nową fontannę. W połowie lat 90. Werner Siebke (kustosz muzeum w Herfordzie) i byli mieszkańcy Landsbergu zaproponowali częściowe sfinansowanie rekonstrukcji fontanny Pauckscha. Nową rzeźbę ponownie przygotowała Zofia Bilińska, a nową sylwetkę kobiety z wiadrami zaakceptowała specjalna komisja składająca się z landsberczyków, rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz przedstawicieli miasta.

Ponowne otwarcie miało miejsce 2 lipca 1997 roku na 740-lecie miasta.

W 2010 roku rzeźby zdemontowano ponownie i przeprowadzono gruntowny remont postumentu i niecki, w której stała fontanna. Zlikwidowano również podziemne szalety. 22 czerwca 2011 roku fontannę uruchomiono ponownie.

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x