21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Cofamy się o kilkanaście lat! Chodziliście do kina Kopernik?

REKLAMAspot_img

Kino Kopernik, to pierwsze wybudowane od podstaw w powojennym Gorzowie kino. Zostało wybudowane w latach 1972-75. Wyburzone zostało 9 marca 2009 roku. My zabieramy Was do 2004 roku. Jest 15 sierpnia, za kilka dni swoją premierę będzie miał film Spider-Man 2, co widzimy na wywieszonym afiszu.

Pierwszy film – „Noce i dnie” – wyświetlono w kinie z udziałem reżysera Jerzego Antczaka we wrześniu 1975 r. Kino stało na działce o powierzchni 7,5 tys. mkw. Kino posiadało widownię na 570 miejsc, scenę i zaplecze, dzięki czemu spełniało również funkcję sali koncertowej.


Kino zaprezentowało ponad 1500 filmowych premier. W latach 80. flagową imprezą Kopernika były coroczne Konfrontacje Filmowe, a także wymyślone później przez Arkadiusza Marcinkiewicza Wieczory Oskarowe – nocne maratony z ambitnymi filmami. Notowany z roku na rok spadek widzów, a także rozpoczęcie budowy w Gorzowie Wlkp. supernowoczesnego multikina Helios (w kompleksie handlowym Askana) zadecydowały o zamknięciu Kopernika. Ostatnim filmem na ekranie kina był animowany Ratatuj, pokazany 25 października 2007 roku. Rozbiórka budynku rozpoczęła się na początku 2009 roku – czytamy na stronie encyklopedii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.

Jaki film lub wydarzenie związane z Kinem Kopernik najbardziej wbiło Wam się w pamięć?


Zobaczcie też:
Cofamy się o kilkanaście lat! Słup ogłoszeniowy ukazuje historię wydarzeń…
Cofamy się o kilkanaście lat! Pamiętacie błonia bez filharmonii?

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x