21 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Co wizyta na stacji, to benzyna znów droższa?!

REKLAMAspot_img

Na niektórych stacjach w Gorzowie za PB 95 płacimy już nawet ponad 5,70! Ceny ropy też mimo lekkiego spadku w dłuższym terminie mają rosnąc. Gorzowskie ceny na stacjach benzynowych ponownie należą do tych najwyższych.

Początek tegorocznego lata to czas, kiedy podwyżki sięgają nawet kilkunastu groszy na litrze. Co tak naprawdę składa się na ceny paliwa? Same opłaty dodatkowe w postaci podatku VAT (23 proc.), akcyzy, opłaty paliwowej i marży stacji benzynowych stanowią ponad połowę (58 proc.) całkowitej ceny litra produktu, za który płacimy coraz więcej (popularna 95-tka jest najdroższa od końca 2014 roku).


W największym uproszczeniu, na ceny paliw składają się: ceny paliw w rafineriach, akcyza, czyli podatek na wyroby konsumpcyjne, opłata paliwowa (w 80 proc. zasila Fundusz Drogowy, w 20 proc. kolejowy), podatek VAT, opłata emisyjna, marża rafineryjna (pięćdziesiąt groszy za jeden litr) i marża stacji paliw.

Tym samym w największym stopniu o finalnej cenie paliw decydują producenci i importerzy. To właśnie marża i ceny zakupu produktu w rafineriach (rzeczywisty koszt baryłki ropy naftowej) odpowiadają za różnice w cenach poszczególnych paliw na stacjach, nawet jeśli są one tej samej marki.


Niestety, jak przewiduje Jakub Bogucki, ekspert portalu e-petrol, w lipcu i sierpniu ceny będą jeszcze rosły, ale maksymalnie o ok. 10 gr. Jak zastrzega, kilkumiesięczne prognozowanie może zawierać błąd ze względu na możliwe pojawienie się w Polsce i Europie czwartej fali pandemii. Wtedy, ceny zamiast rosnąć, zaczną spadać.

Jadąc w dłuższą trasę, warto przed wyjazdem znaleźć tanią stację i zatankować do pełna. Paliwa na stacjach przy drogach szybkiego ruchu potrafią kosztować jeszcze dużo więcej niż na stacjach bijących rekordy w Gorzowie! Podobnie jest z cenami na stacjach w miejscowościach przygranicznych i turystycznych…

Wybrane stacje benzynowe w Gorzowie (piątek, godzina 17):


REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x