spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaPrzedsięwzięcia prywatneWilla Herzoga wreszcie pięknieje (zdjęcia)

Willa Herzoga wreszcie pięknieje (zdjęcia)

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Od pół roku trwają prace remontowe przy willi na wschodnim bulwarze. Wreszcie widać, że po latach nie są to tylko zachowawcze prace. Już dziś widać, że obiekt może za chwilę być wizytówką miasta.

Wygląda na to, że gorzowskie zabytki mają ostatnio dużo więcej szczęścia. Trwa remont willi Jaehnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich, gdzie powstanie Regionalne Centrum Przedsiębiorczości Zachodniej Izba Przemysłowo-Handlowej. Prace rozpoczęły się też przy willi Pauckscha przy ul. Wał Okrężny, której nabywcą został firma Silcare. Ma tam powstać centrum szkoleniowo-hotelowe.

Zabytkowy czerwony budynek, został wybudowany w 1900 roku i był siedzibą firmy landsberskiego przedsiębiorcy Richarda Herzoga. W latach 30-tych XX wieku trafił w miejskie ręce. Po II wojnie światowej budynek był przez kilka lat nie użytkowany. Później przejęła go Liga Morska z przeznaczeniem na Dom Żeglarza. W 1954 roku budynek trafił w użytkowanie przez Ligę Przyjaciół Żołnierza. Wreszcie zarządzała nim Liga Ochrony Kraju. Swoją siedzibę miał także w nim klub płetwonurków.

W 2008 roku miasto przejęło willę od LOK. W kolejnym roku z dużym upustem sprzedało ją za 531 tys. zł prywatnemu przedsiębiorcy, który w samym centrum miasta prowadzi restaurację z kebabem. W umowie zapisano, że budynek zostanie wyremontowany w ciągu 4 lat. Prace miały się więc zakończyć w 2013 roku…

Miasto za brak prac remontowych naliczało kary umowne. W budynku prowadzone były także kontrole przez Powiatowego Inspektora Budowlanego i Konserwatora Zabytków. Właściciel jednak dla kontrolerów nie był dostępny. W prokuraturze toczyły się postępowania w sprawie naruszenia zasad ochrony zabytków.

W grudniu 2013 roku w budynku na poddaszu wybuchł nawet pożar. Na szczęście w środku nikogo nie było. Nie została także naruszona jego bryła.

Wreszcie, pod koniec 2020 roku prace budowlane na dobre się rozpoczęły. Po pół roku prac efekty widać gołym okiem. Oby remont trwał dalej, a obiekt stanie się wizytówką gorzowskich bulwarów.

W willi ma się mieścić restauracja i pokoje gościnne. Właściciel nie jest wstanie obecnie określić terminu zakończenia prac.

O willi Pauckscha przeczytasz tutaj:
Prace przy remoncie willi Pauckscha rozpoczęte! (wizualizacje i zdjęcia)

Aktualne zdjęcia z prac przy wilii Herzoga:

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x